StoryEditorSPOTKANIA WiOM

Kolekcja porównawcza i testy – jakie cebule od firmy PNOS Ożarów Mazowiecki na gleby suche?

12.10.2022., 08:00h
15.09.2022 roku redakcja WiOM zorganizowała spotkanie na polu u Pana Włodzimierza Ziółkowskiego, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć plon końcowy uprawianej u niego cebuli oraz posłuchać między innymi o odmianach cebuli, o których opowiadał Dariusz Kacprzak z firmy PNOS Ożarów Mazowiecki.

Jakie cebule od firmy PNOS Ożarów Mazowiecki?

- W tym gatunku możemy się pochwalić wieloma odmianami w naszej kolekcji. Odmianami, które hodujemy, ale i też odmianami, którymi handlujemy, w związku z tym iż naszym partnerem w biznesie nasiennym jest firma MoravoSeed. Znana na polskim i europejskim rynku – mówi Pan Dariusz Kacprzak.

image

Cebula odmiany Stalagmit F1 i Amfora F1

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Kolekcja porównawcza i testy

- Postanowiliśmy wykorzystać te odmiany do przeprowadzenia testów, porównań i do zorganizowania kolekcji porównawczej odmian cebul. Jeśli chodzi o cebulę i o jej typy to dysponujemy w tej chwili cebulami o żółtym kolorze łuski i czerwonym kolorze łuski oraz białym. Mamy cebulę w typie amerykańskim, w typie amerykańskim z domieszką hiszpańskiego czy w typie rijnsburger – dodaje Pan Dariusz.

Na jakie odmiany warto zwrócić uwagę?

- Mówimy tu przede wszystkim o odmianie Stalagmit. Jest to mieszaniec o bardzo dużej średnicy. Waga potrafi przekroczyć 180 gram. Przechowywanie może troszkę krótsze, bo do końca grudnia jak w każdym typie cebuli wczesnej, ale jest doskonała na świeży rynek – Dodaje Pan Dariusz.

image

Cebula odmiana Stalagmit F1

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Odmiana, która ceniona jest przez producentów od lat to odmiana Triumf F1.

- Triumf jest to mieszaniec średnio wczesny, o słomkowej łusce bardzo mocno przylegającej w stylu amerykańskich, silny mocny system korzeniowy, doskonała nie tylko do świeżej podaży, szybkiej podaży, ale również do przechowywania. Ta cebula bezproblemowo przechowa nam się do końca kwietnia – zaznacza Pan Dariusz.

image

Cebula odmiana Triumf F1

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Typ amerykański na suche gleby

- W typie amerykańskim warto zwrócić uwagę na odmianę Amfora. Jest to mieszkaniec późnej cebuli do 140 dni w okresie wegetacji. Doskonały na przesuszone gleby lub po prostu suchsze stanowiska. Posiada silny mocny system korzeniowy, dobre wyrównanie. Odmiana o przeciętnej wadze około 185 g.

image

Cebula odmiana Amfora F1

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Dowiedz się więcej o polecanych odmianach na różne stanowiska z naszego filmu!

25. maj 2024 15:13