StoryEditorCzym jest CIZTO?

Budowa nowego centrum badawczego. Wspólnymi siłami możemy wspierać polskie rolnictwo

01.12.2022., 13:34h
Oprac. Natalia Marciniak-MusiałOprac. Natalia Marciniak-Musiał

W Skierniewicach, przy Instytucie Ogrodnictwa ruszyła budowa nowego centrum. Jego celem jest wzmocnienie polskiego rolnictwa, warzywnictwa i ogrodnictwa. Nowoczesne laboratoria i interdyscyplinarne zespoły naukowe.

image
Szkodniki buraka ćwikłowego – jak rozpoznać i kiedy działać?
Przy Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym w Skierniewicach, odbyło się uroczyste otwarcie budowy kompleksu laboratoryjnego CIZTO. W uroczystości uczestniczył minister rolnictwa – Henryk Kowalczyk. Czym jest CIZTO?

Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych, strukturalnie ma być częścią Instytutu Ogrodnictwa − Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach. Bedzie to kompleks laboratoriów, w których będą działać interdyscyplinarne zespoły naukowych, których funkcjonowanie będzie realizować założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu.

Ponadto ich celem będzie praca m.in. na rzecz rozwiązywania najbardziej istotnych i kluczowych dla produkcji ogrodniczej problemów gospodarczych o podłożu środowiskowym, takich jak:

  • susza hydrologiczna,
  • zanieczyszczenia,
  • erozja gleb,
  • zwalczanie chorób i szkodników roślin,
  • hodowla nowych odmian roślin ogrodniczych.

Nowe centrum będzie bazą skierniewickiego instytutu, dzięki czemu sprawi, że polskie rolnictwo, ogrodnictwo, warzywnictwo osiągną kolejny poziom jakości.

Więcej szczegółów na temat CIZTO jest dostępnych na stronie IO-PIB Skierniewicze http://www.inhort.pl/centrum-innowacyjnych-i-zrownowazonych-technologii-ogrodniczych/

Instytut Ogrodnictwa ważnym punktem dla rolnictwa i ogrodnictwa

Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach słynie ze znakomitej fachowości, jakości, a przede wszystkim kadry naukowej. To jest osiągnięcie na skalę europejską – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Skierniewicki Instytut słynie ze znakomitej kadry naukowej, gwarantuje szybki transfer wiedzy do praktyki, a to jest gwarantem dalszego rozwoju nowoczesnego rolnictwa.

Kowalczyk: wspólnymi siłami możemy wspierać polską naukę i polskie rolnictwo

Symbolicznego wkopania łopaty pod rozpoczynającą się budowę w dniu 24 listopada 2022 roku dokonali: Henryk Kowalczyk - szef resortu rolnictwa,  Grzegorz Schreiber (marszałek woj. łódzkiego) oraz prof. Dorota Konopacka(Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa − Państwowego Instytutu Badawczego). W uroczystości wziął również udział podsekretarz stanu w MRiRW Krzysztof Ciecióra.

To symboliczne wbicie łopaty jest zmaterializowaniem naszych marzeń o tym, żeby skonsolidować zespoły badawcze – powiedziała profesor Dorota Konopacka.

Budowa Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych jest możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa łódzkiego. Minister Kowalczyk podkreśla, że wsparcie ze strony marszałka woj. łódzkiego Grzegorza Schreiber, to godny podziwu, podziękowania i pochwały przykład na to, że samorząd województwa uczestniczy w realizacji zadania ogólnopolskiego. Co więcej, szef resortu rolnictwa zauważa, że budowa Centrum jest doskonałym przykładem, że wspólnymi siłami można wspierać polską naukę i polskie rolnictwo.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał na podstawie MRIRW

foto:PIB - Facebook

22. czerwiec 2024 00:49