StoryEditorSUPERFOODS

Czarna malina – owoc zdobywający nagrody

20.11.2022., 10:30h
Czarna malina to jagoda, która jest jednym ze zdrowszych owoców z tzw. superfoods. Jakie ma właściwości?

Czarna malina zaliczana do superfoods, swoją pozycję zawdzięcza dużej zawartości polifenoli, które mają najsilniejsze zdolności antyoksydacyjne. Inne owoce jak aronia, jeżyna, jagoda leśna oraz malina czerwona, również wykazują właściwości między innymi przeciwnowotworowe czy przeciwzapalne.

Skala ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), która wskazuje moc antyoksydacyjną badanej żywności pochodzenia roślinnego, uplasowała czarną malinę na pierwszym miejscu. Owoc ten zawiera aż 19220 mikromoli ekwiwalentu troloksu w 100 gramach owocu. Aronia zawiera 16062 jednostek TE na 100 gram.

- Wyniki badań klinicznych wskazują, że owoce maliny czarnej mogą być skutecznym narzędziem w profilaktyce i fitoterapii wspomagającej leczenie chorób nowotworowych, szczególnie w obrębie przewodu pokarmowego, w tym nowotworu jelita grubego. (Postępy Fitoterapii 4/2018) – fragment komunikatu zespołu kierowanego przez prof. dr hab. n. farm. Mirosławę Krauze-Baranowską z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.

Nagrody i uznanie dla czarnej maliny

Przetwory wykonane z owoców czarnej maliny zyskują coraz więcej uznania podczas konkursów i przez uczestników plebiscytów. Podczas Targów Natura Food, które odbyły się w Łodzi w ekologicznym głosowaniu Organic Life Top 50, medal otrzymała „Czarna malina” firma z Nałęczowa pani mgr Barbary Rusieckiej-Górniak. Firma ta należy do Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, a jego członkowie w Łodzi zdobyli już w sumie trzy medale. Zajęli również miejsce na liście wśród najbardziej inspirujących bohaterów ekologii i etyki w Polsce 2022.

image

czarna malina - nagroda za ekstrakt z pestek

FOTO: fot. Inf. Pras

Konkurs Organic Life Top 50 to plebiscyt ekologiczny, który jest organizowany przed redakcję – Hipoalergiczni we współpracy z Happy Evolution Global Association, Forum Rolnictwa Ekologicznego im. Mieczysława Górnego, Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Astmę i Choroby Alergiczne.

image
„5 porcji warzyw, owoców lub soku” rusza już po raz 12!

Czy czarna malina zastąpi czerwoną? Nie zanosi się na taki obrót sprawy. W komunikacie Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw agencja badawcza Kantar Public pokazała w szczycie tegorocznego sezonu wzrost liczby konsumentów tej czerwonej jagody na przestrzeni roku - 1,9 mln nowych konsumentów. W lipcu padł historyczny rekord - spożycie deklarowało aż 53% populacji, tj. 17,2 mln dorosłych Polaków.

 

opr. Bernat Patrycja na pods. inf.pras.

21. czerwiec 2024 22:15