StoryEditorPROGNOZY NA NOWY SEZON

Jakie są prognozy na rynku warzyw na rok 2024? Co z cenami w produkcji pod osłonami?

02.01.2023., 13:20h

Jak kształtował się eksport świeżych warzyw z Polski? Jaki wpływ na ceny będą miały importowane pomidory? Co z produkcją pod osłonami?

W Polsce w roku 2022, według szacunków podanych przez GUS produkcja warzyw, wzrosła o 3% w relacji rok do roku. Jest to większy wzrost niż we wstępnych przewidywaniach podanych we wrześniu. Wzrost ten przede wszystkim wynika z większej produkcji warzyw ciepłolubnych, w tym pomidorów i ogórków oraz cebuli. Nie umyka jednak uwadze fakt, że ogólne warunki pogodowe nie sprzyjały uprawie warzyw, a produkcja w ogólnym rozrachunku kształtuje się poniżej średniej wieloletniej.

Susza i jej wpływ na produkcję

Susza wpłynęła między innymi na spadek produkcji warzyw korzeniowych oraz kapustnych. Miało to wpływ w dalszej kolejności na produkcję przetworów warzywnych w Polsce. Mrożone warzywa – okres od lipca do listopada 2022 to spadek o 10,5%, marynaty – spadek o 20%.

image
UWAGA ZMIANA USTAWY

Jakie zmiany będą wprowadzone w organizacji rynków owoców i warzyw? Co z przyznaniem unijnej pomocy finansowej?

Zwyżkę odnotował eksport polskich świeżych warzyw. W pierwszych czterech miesiącach 2022 roku zwiększył się on o 17%. Napędzany był przede wszystkim wzrostem sprzedaży zagranicznej cebuli, aż o 60%. Wpływ miał na to wysoki popyt na Ukrainie, gdzie odnotowano spadek w produkcji, a także susza, która dotknęła między innymi Hiszpanię, gdzie jak podaje Freshplaza, tegoroczne zbiory mogły zmaleć o nawet 40%.

Co z cenami warzyw spod osłon i gruntowych?

W listopadzie 2022 roku ceny pomidorów krajowych wykazywały tendencję zwyżkową, mimo rosnących kosztów ogrzewania szklarni. Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena pomidorów pochodzących z importu na rynkach hurtowych w listopadzie 2022 roku była niższa o 3,8% od krajowego produktu. Producenci z Europy Zachodniej, dzięki uwarunkowaniom klimatycznym, nie mają do czynienia, aż w takim stopniu ze wzrostem kosztów utrzymania szklarni.

Najbardziej widoczny wzrost cen, widać na rynku cebuli. Przeciętna, odnotowana cena na rynkach skupu w grudniu 2022 była wyższa 2,9-krotnie w porównaniu do grudnia 2021.

20. czerwiec 2024 16:58