StoryEditorPÓŁ TONY NIELEGALNYCH ŚRODKÓW

Pół tony nielegalnych środków ochrony roślin. Kierowca zatrzymany przez KAS

10.01.2023., 09:46h
Kujawsko-pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w trakcie kontroli samochodu dostawczego na drodze A1, odkryła aż 500 kilogramów niedopuszczonego do stosowania w Polsce środka ochrony roślin. Przypominamy, że używanie nielegalnych ŚOR może doprowadzić do utraty opłat unijnych!

Dnia 9 stycznia 2023 roku doszło do zatrzymania przez KAS samochodu dostawczego, w którym jak się okazało, przewożono aż pół tony nielegalnych środków ochrony roślin.

500 kilogramów nielegalnych ŚOR

Zatrzymanie miało miejsce w okolicach Nowej Wsi, gdzie odkryto 500 sztuk 1-kilogramowych opakowań, bez żadnych oznakowań. W samochodzie odkryto również naklejki z opisem w języku rosyjskim, świadczące o tym, że są to środki ochrony roślin.

image

Nielegalne środki ochrony roślin, zatrzymanie przewozu

FOTO: fot. Kujawsko-pomorskie.kas.gov.pl/

Kierowca nie posiadał natomiast żadnej dokumentacji przewozowej. Funkcjonariusze, z KAS zwrócili się z prośbą o pobranie próbek do badań laboratoryjnych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.

W czasie badań wykazano, że zatrzymany towar, nie może być ani dopuszczony do obrotu handlowano, ani w żadnym wypadku stosowany w Polsce.

Czytaj także: Kobieta przysypana tonami ziemniaków. Tragiczny wypadek w gospodarstwie

Używanie nielegalnych ŚOR grozi brakiem unijnych dopłat

Przypominamy, że stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin jest zagrożeniem zarówno dla zdrowia konsumenta, upraw oraz środowiska. Rolnicy, którzy zdecydowali się na używanie niedopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi preparatów, grozi utrata certyfikatów oraz dopłat unijnych. Dodatkowo za handel nielegalnymi środkami ochrony roślin grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

image

Nielegalne środki ochrony roślin

FOTO: fot. Kujawsko-pomorskie.kas.gov.pl/

 

 

Bernat Patrycja

Fot i źródło:Kujawsko-pomorskie.kas.gov.pl

25. maj 2024 07:51