StoryEditorMATERIAŁ VIDEO

Jak sprawdza się sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa ekologicznego? Na jakie odmiany postawili właściciele?

23.12.2022., 09:46h

W gospodarstwie ekologicznym Małgorzaty i Sławomira Dobrodziejów od kilku lat działa też sklep prowadzony na zasadach sprzedaży bezpośredniej. Hitem sprzedażowym są ogórki kiszone. Najlepszym surowcem do ich produkcji jest odmiana Zefir z firmy PNOS Ożarów Mazowiecki. Na jakie cechy tej odmiany zwraca uwagę pani Małgorzata? Jakie inne odmiany ogórków są uprawiane w gospodarstwie?

— W wyremontowanym około trzech lat temu pomieszczeniu, sprzedajemy nasze warzywa i przetwory, na zasadzie tak zwanej sprzedaży bezpośredniej — mówi Małgorzata — Tutaj prezentuje Państwu nasz hit, mąż się śmieje, że najlepszy w Europie środkowo-wschodniej, ogórek kiszony dobrodziej, ta odmiana, którą tutaj mamy to jest odmiana z firmy PNOS, Zefir — dodaje.

Czytaj także: PROSTO Z POLA - Gospodarstwa ekologiczne. Jakie odmiany sprawdzają się w tej wymagającej produkcji?[FILM]

Czym charakteryzuje się odmiana Zefir?

Zefir to odmiana bardzo wczesna i bardzo plenna, która doskonale nadaje się do kiszenia.

Kto pierwszy wejdzie z małosolnymi, ten wygrywa

Dariusz Kacprzak, Dyrektor ds. sprzedaży nasion PNOS, w czasie naszej wizyty w gospodarstwie ekologicznym opowiedział również o odmianie ogórków Brutus.

— Od dwóch lat, w gospodarstwie uprawiana jest również odmiana Brutus, którą uzgodniliśmy na początek tego testowania, a teraz z tego, co wiem, jesteście z niej bardzo zadowoleni i przeznaczacie ją na ogórki małosolne — mówi Dariusz.

— Dokładnie tak, z przeznaczeniem na ogórki małosolne, z tego względu, że one bardzo szybko rosną i równie szybko dojrzewają, przez co trzeba je bardzo szybko zakisić. Kto pierwszy wejdzie z małosolnymi, ten wygrywa.— zaznacza Małgorzata.

Więcej w naszym filmie!

 

Patrycja Bernat,

Marta Szyperek

26. maj 2024 04:49