StoryEditor

Cebula zimująca – jak wygląda sytuacja na plantacjach?

13.04.2022., 00:00h

Cebula zimująca pozwala na jak najwcześniejsze uzyskanie plonu handlowego. Jak na początku kwietnia w różnych rejonach Polski wyglądały plantacje cebuli z siewu letniego?

Najwcześniejszy plon handlowy producent warzyw może uzyskać z cebuli zimującej. O to jak prezentowały się plantacje cebuli z siewu letniego na początku kwietnia 2022 roku. 

Im wcześniej tym lepiej?

Gmina Wiskitki. W tym gospodarstwie niedaleko Warszawy cebule ozimą uprawia się na 15 ha. Pierwsze siewy cebuli odbyły się 20 sierpnia a kolejne 2 tygodnie później, na początku września. Zdaniem gospodarza plantacja obsiana wcześniej wygląda lepiej.

Od 2 lat właściciel uprawia odmianę o żółtej łusceFokker na najwcześniejszy zbiór (2 ha) i Skiner, w tym sezonie pierwszy raz ma odmianę ozimą czerwoną Divinastar (1 ha).
- Fokker mi się podoba. Jest szybka. We wczesnym terminie posiałem ją na glebach II klasy bonitacyjnej. Pozostałe plantacje są na lżejszych stanowiskach – III a i IV. I na nich zazwyczaj cebule są ładniejsze. Maja lepszą łuskę - mówi właściciel plantacji. 


fot. fokker - siew 20.08


fot. divinastar - siew początek września

Oprócz nich sieje jeszcze odmianę Swift. W tym roku zajmuje 4 ha. Ma ją od kilku lat. Ceni ją za jakość łuski, podczas zbioru oraz maszynowego pakowania nie odrywa się. Wysiewa 3,5 jedn./ha, na zagonach o szerokości 1,5 m, w 8 rzędach.


fot. swift - siew 20 sierpnia 

Cebulę sprzedaje w pęczkach z majowego zbioru, a potem „na biało” w workach po 5 kg. Tegoroczna wiosna jest zimna, trudno określić, kiedy zaczną się pierwsze zbiory.

Marta Szyperek

22. czerwiec 2024 01:05