StoryEditor

Doświadczenia w Bedlnie – Kolekcja odmian cebuli i marchwi

22.08.2022., 00:00h

Firma Bayer zorganizowała 19 sierpnia spotkanie w Warzywniczym Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie. Pokazano efekty w ochronie warzyw w doświadczeniach pokazowych i rejestracyjnych. W Centrum założono też kolekcję odmian cebuli i marchwi firmy Seminis.
O ochronie mówił  Radosław Suchorzewski (Bayer)


Zabiegi insektycydowe, fungicydowe oraz herbicydowe w ochronie marchwi. 


Zabiegi fungicydowe, insektycydowe oraz herbicydowe w ochronie cebuli.

Odmiany marchwi w kolekcji

 • Carvora

  Odmiana o 90-dniowej wegetacji, polecana na rynek warzyw świeżych. Posiano ją w zagęszczeniu 1,2 mln szt./ha. W próbach znalazły się odmiany testowe i przedkomercyjne, takie jak SVDN7802, SVDN8860 oraz Carruba.

 • Caribou

  Odmiana przeznaczona na rynek warzyw świeżych do długiego przechowywania oraz produkcji plastrów. Ma 130 dni wegetacji. Optymalne dla niej zagęszczenie to 1,2 mln szt./ha. Korzenie nie pękają podczas zbioru i mycia, są wyrównane i nie przerastają.
 • Carlano

  Odmiana na rynek warzyw świeżych i do produkcji plastrów. Zalecane zagęszczanie 1,2 mln szt./ha. Odmiana bardzo plenna, o nieco dłuższym korzeniu niż Caribou. Wyróżnia ją bardzo silna, zdrowa nać.
 • Catania (SVDN7396)

  Nowa odmiana, o 130 dniach wegetacji, o bardzo ciemnej naci. Ma już nazwę handlową, ale będzie jeszcze testowana w naszych warunkach przez kolejny rok.
 • Orangeblaze i Belveta

  Odmiany przeznaczone do przemysłu. Belveta polecana do produkcji soków premium, dzięki wysokiej zawartości beta-karotenów i niskiej tendencji do kumulowania azotanów. Orangeblaze to uniwersalna odmiana do mrożenia, o bardzo dużym potencjale plonotwórczym.

Odmiany cebuli

 • SV6646NW

  Wczesna odmiana w typie hiszpańskim o wegetacji ok. 110 dni. Cebule wyrównane, kuliste, bardzo dużych rozmiarów. Dają bardzo wysoki plon ogólny, z przewagą cebul powyżej 80 mm. Mocny, silnie rozbudowany system korzeniowy pozwala na uprawę w różnych warunkach glebowych. Na poletku uprawiana w zagęszczeniu 2,8 mln nasion/ha.
 • Tucannon

  Nowa odmiana, której nie ma jeszcze w sprzedaży w Polsce. Szybko rośnie.

 • Saddleback

  Nowa, bardzo wczesna odmiana w typie amerykańskim, dostępna w handlu. Odmiana bezpieczna dla producenta – nadaje się do bezpośredniej sprzedaży na rynku warzyw świeżych od początku sierpnia oraz do obierania. Można ją przechowywać do końca stycznia. Ponadto cebule są twarde i okryte jasną łuską, na którą jest zbyt.
 • Lovito (SVND1416)

  To nowa odmiana o cechach odmian w typie Long Long Day i Long Day. Można ją określić jako bardzo wczesny rijnsburger. Może być przechowywana do końca marca. Polecana do obierania oraz na rynek warzyw świeżych. Cebule twarde, z ciemniejszą łuską. Plonuje kilka dni po Saddleback. Odmianę wyróżniają bardzo dobre i szybkie wschody, mocny wigor i wyrównanie od samego początku wzrostu, co ułatwia między innymi aplikację herbicydów.
 • SV3557ND

  Dobrze znany rijnsburger do długiego przechowywania do maja. Liście mają bardzo dobrą pokrywę woskową. Są mniej porażane przez wciornastka. Odmiana o mocnym systemie korzeniowym, dlatego również może być uprawiana bez nawadniania.
 • Rockito

  Najpóźniejsza w ofercie firmy. Cebule są bardzo twarde, więc można je przechowywać bardzo długo na wysokich pryzmach. Rockito oraz SV3557ND bardzo dobrze poradziły sobie podczas wysokich temperatur pod koniec czerwca i nie zaobserwowano zaschniętych końcówek szczypioru.
Piotr Dutkowski (Seminis)


Program nawożenia omówił Wojciech Kopeć (Yara)
Marta Szyperek

26. maj 2024 04:41