StoryEditor

Fioletowe brokuły - Purple Magic, pierwsze na rynku

15.07.2022., 00:00h

Pierwszy fioletowy brokuł w historii. Czy Purple Magic zrewolucjonizuje rynek?

- Ta odmiana jest wynikiem 10 lat badań i zdobędzie konsumentów, nie tylko ze względu na atrakcyjny fioletowy kolor, ale także ze względu na wysoką wartość odżywczą — powiedział Antonio Ibarra, szef rozwoju Brásicas de Sakata Seed Ibérica.

- Pierwszą rzeczą, która wyróżnia się z tej nowej odmiany, jest jej jasnofioletowy kolor, ale za nią kryje się prawdziwa magia, ponieważ ten kolor wynika z wysokiej zawartości antocyjanów, w przeciwieństwie do tradycyjnych brokułów - powiedział.

Purple Magic zawiera wysokie stężenie antocyjanów, podobne do tego, które obserwujemy w owocach truskawki i trzykrotnie wyższe niż w przypadku granatu.
Mają one właściwości przeciwnowotworowe i korzystanie wpływają na układ sercowo – naczyniowy oraz wzrok. Dodatkowo zawiera selen, który ma dobroczynny wpływ na serce i pracę mięśni.

- Kiedy opracowujemy odmianę, staramy się, aby była atrakcyjna wizualnie i zapewniała jej wartość dodaną w stosunku do tradycyjnych odmian. Purple Magic daje nam możliwość spożywania brokułów o innym, silniejszym profilu żywieniowym - powiedział Antonio Ibarra.

Czy nowa odmiana wpłynie na większe spożycie brokułów przez społeczeństwo?

- Staramy się przewidzieć, czego wymaga od nas konsument i wiemy, jak ważne są kolory i nowe formaty w decyzji o zakupie. Chcemy, aby Purple Magic przyciągnął uwagę stałych konsumentów brokułów i zachęcił tych, którzy jeszcze nie odważyli się spróbować tego warzywa, w tym dzieci, do jego spożycia - powiedział Ibarra. -Jego kolor jest innowacją, która jest elementem wyróżniającym rynek, dostosowując się w ten sposób do wymagań supermarketów - dodał.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat spożycie brokułów wzrosło do tego stopnia, że stał się on podstawowym produktem dla wielu konsumentów.

- Na razie można go produkować w październiku, listopadzie, grudniu i styczniu w regionie Murcji, głównym obszarze uprawy brokułów, gdzie ta odmiana została rozwinięta. Czekamy teraz na opinie rynku na temat tej odmiany, aby ocenić dalsze badania obejmujące 12 miesięcy w roku.

- Purple Magic oferuje plony, które są bardzo podobne do plonów zielonych brokułów, ze względu na daty zbiorów. Ta odmiana o krótkim cyklu ma strukturę podobną do każdego zielonego brokułu, ale jest estetycznie bardzo różna ze względu na uderzające zabarwienie, szczególnie na łodydze. To bardzo ciekawy produkt – dodaje Ibarra.
Sakata Seed Ibérica, przodująca firma nasienna w dziedzinie brokułów, stworzyła Purple Magic po podjęciu wyzwania przełamania trendów w rozwoju odmian brokułów, które w ciągu ostatnich czterdziestu lat zasadniczo koncentrowały się na poprawie zachowań agronomicznych pod względem zdolności adaptacyjnych, jakości, wydajności i trwałości.

freshplaza.com
Fot: Sakata Seed Ibérica Facebook

22. maj 2024 14:14