StoryEditorPurple Magic podbija rynek

Ze świata: Pierwsze zbiory brokułów Purple Magic

03.11.2022., 09:44h

W październiku rozpoczęły się pierwsze zbiory brokułów Purple Magic. Jest to odmiana, której zarówno różyczki, jak i łodyga mają fioletową barwę, a to za sprawą bardzo wysokiej zawartości antocyjanów. Zainteresowanie przewyższa podaż.

Odmiana Purple Magic została opracowana przez Brásicas de Sakata Seed Ibérica.

— Do listopada podaż będzie bardzo ograniczona, ale od listopada wzrośnie zgodnie ze zwykłym harmonogramem produkcji brokułów w Murcji jesienno-zimowej kampanii eksportowej — powiedział Antonio Ibarra, szef działu rozwoju kapustnych Sakata Seed Ibérica.

image
Fioletowe brokuły - Purple Magic, pierwsze na rynku

Na razie trzy firmy z Murcji prowadzą pierwszą kampanię tej nowej odmiany:

  • Grupo Lucas,
  • Jimbofresh International,
  • spółdzielnia Deilor, która już zaprezentowała tę nową odmianę Sakata na targach Fruit Attraction.

— Pierwszą rzeczą, która wyróżnia tę nową odmianę, jest jasnofioletowy kolor, który wynika z wysokiej zawartości antocyjanów. Purple Magic ma zawartość antocyjanów podobną do truskawki i trzy razy wyższą niż w przypadku granatów. To brokuły z kopulastymi, zwartymi, bardzo drobnoziarnistymi i jednolitymi różyczkami – powiedział Ibarra.

Jest to uprawa o krótkim cyklu i zapewnia ekonomiczną opłacalność producenta

Należy zauważyć, że odmiana ta, jest wprowadzana na rynek w trudnym czasie dla uprawy brokułów, ponieważ koszty produkcji wzrosły od 30 do 40% w porównaniu z innymi latami, co spowodowało zmniejszenie powierzchni przeznaczonej na tę uprawę.

— W tym inflacyjnym czasie, areał upraw warzywnych został zmniejszony, ponieważ plony z hektara są generalnie niższe, co generuje dodatkowe koszty. Ale tak nie jest w przypadku Purple Magic, odmiany, której wydajność i odporność na choroby są bardzo podobne do tradycyjnego, zielonego brokuł. Jest to uprawa o krótkim cyklu i zapewnia ekonomiczną opłacalność producenta. W tych trudnych czasach stanowi to nową szansę na dywersyfikację swoich upraw — powiedział Antonio Ibarra.

Trzech producentów obecnie sprzedających tę odmianę ma silną pozycję na rynku krajowym i międzynarodowym.

— Uważam, że hiszpańskie rynki hurtowe mogą służyć jako podstawa do ekspansji tego produktu, ponieważ to tam odnotowujemy największe zainteresowanie. Rynki hurtowe są do tego idealne, biorąc pod uwagę ich wysoką specjalizację. Wiele sieci handlowych pyta o możliwość otrzymania Purple Magic. To dobry znak, bo oznacza, że zainteresowanie już rośnie. W rzeczywistości w tej chwili jest więcej popytu niż podaży — dodał Ibarra.

 

opr. Bernat Patrycja
Źródło: Freshplaza
Fot: Sakata Seed Iberica Facebook 

22. maj 2024 12:57