StoryEditor

Jolanta Kozicka SuperOgórkowcem Roku!

20.07.2020., 00:00h

Jolanta Kozicka, rolniczka z Gutowa (woj. kujawsko-pomorskie) została SuperOgórkowcem Roku! Zaszczytny tytuł zdobyła podczas Kłeckiego Dnia Ogórka w Michalczy (woj. wielkopolskie). 

Kłecki Dzień Ogórka zorganizowany przez Naszą Redakcję, Wielkopolskę Izbę Rolniczą oraz Grupę Producentów Warzyw Chrobry przyciągnął w tym roku wielu gości. Mimo pandemii 18 lipca na pola w Michalczy przyjechało ponad 70 osób! 

Poza pokazem samolotowego zbioru ogórka, wykładami merytorycznymi i zapoznaniem się z ofertą firm, goście mieli okazję do uczestnictwa w konkursie na SuperOgórkowca Roku.

Żeby zdobyć główną nagrodę, czyli prenumeratę WiOM, trzeba było odpowiedzieć na wiele trudnych pytań. A Katarzyna Wójcik, redaktor naczelna WiOM naprawdę wysoko zawiesiła poprzeczkę. Pytała m.in. o to:

  • ile dni upływa od siewu do pierwszego zbioru odmiany Alianz; 
  • w jakiej fazie rozwoju ogórka stosować Nitrabor; 
  • jakie odmiany firmy PNOS są w tym sezonie w Kłecku?
  • w jakiej fazie rozwoju ogórka można stosować Polyversum WP?
  • jakie regulacje ma siewnik Weremczuk?
  • jaką grubość ma folia ściółkująca do ogórków z firmy Ogrofol?
Najwięcej poprawnych odpowiedzi znała Jolanta Kozicka, rolniczka z Gutowa. Została więc SuperOgórkowcem Roku! Gratulujemy!

Pani Jolanta na kilku hektarach uprawia ogórki, marchew, pietruszkę, cebulę oraz kapustę. Jest bardzo zadowolona z wygranej, ale także z uczestnictwa w Dniu Ogórka, bo otrzymała sporą dawkę specjalistycznej wiedzy.

- Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy na temat fertygacji. Przede wszystkim, że w takim systemie nawożenia nawóz dostarczany bezpośrednio do gleby pod roślinę zostanie pobrany bez względu na warunki atmosferyczne, bo zapewni to woda z linii kroplujących. Rozmowa z przedstawicielami firmy Yara i innymi rolnikami uświadomiła mi, jak ważne jest dobranie odpowiedniego nawozu do konkretnej fazy rozwoju rośliny – mówiła pani Jolanta.  


CZYTAJ TAKŻE:

ksz
28. marzec 2023 17:58