StoryEditor

Odmiany warzyw do upraw pod osłonami

15.03.2021., 00:00h

Jakie odmiany warzyw wybrać do upraw pod osłonami i na co zwracać uwagę przy doborze? O tym rozmawiamy z Dariuszem Kacprzakiem z PNOS Ożarów Mazowiecki. Cały wywiad znajdziesz pod artykułem!

Jednym z ważniejszych czynników, które należy brać pod uwagę przy doborze odmiany jest możliwość zbytu. Bardzo ważne jest też dostosowanie odmiany do geolokalizacji.   

- W swojej pracy zauważyłem, że wiele odmian, które są uprawiane na południu kraju niekoniecznie nadaje się do upraw w centralnej czy w północnej Polsce. Musimy pamiętać, że odmiana reklamowana przez hodowców i sprzedawców nie zawsze będzie odpowiednia do miejsca, w którym ją produkujemy niezależnie nawet od tego, czy jest to szklarnia, tunel czy otwarty grunt - powiedział Dariusz Kacprzak z PNOS Ożarów Mazowiecki.

Zaznaczył, że wielu przedsiębiorców zgłasza się po możliwości przetestowania odmian w swoim gospodarstwie. 

- Daje to możliwość dobrania takich odmian, które będą odpowiednie w danych lokalizacjach – powiedział. 

Kacprzak przedstawił także ofertę odmian warzyw do produkcji przyspieszonej pod osłonami z hodowli Semillas Fito, ZKI i Moravoseeds.

Odmiana Cadiar już zdobyła uznanie klientów. To ogórek sałatkowy o ciemnozielonych owocach. Tworzy od 2-4 zawiązków na węźle. Trwałość owoców jest bardzo dobra. Polecany do wczesnych, jak i późniejszych nasadzeń na zbiory jesienią. Kolejną propozycją jest Izmir - ogórek sałatkowy, wczesny. Charakteryzuje się wydawaniem bardzo wysokiego plonu w krótkim czasie. Nowością jest Passion, którego rośliny są silne i mają mocny system korzeniowy. Odmiana polecana do uprawy w gruncie i pod osłonami na tzw. „ogórki małosolne”. Z kolei Cassius, Karavan i Brutus to bardzo wczesne odmiany ogórka partenokarpnego odporne na choroby. 

Nasz rozmówca zaprezentował też odmiany pomidorów do upraw szklarniowych. Najbardziej popularny jest pomidor Monterosa. To odmiana o dużych, lekko spłaszczonych, pokarbowanych owocach, wielkości 180-220 g. Posiada wysokie walory smakowe, jest słodka i ma intensywny aromat. Kolejną propozycją PNOS jest Pink Sky. To wczesny pomidor malinowy. Ma doskonałą jakość pozbiorczą, która pozwala na handel przez okres do 2 tygodni od zbioru. Długą trwałość zachowuje także Runner. Ten pomidor bardzo dobrze znosi daleki transport, wykazuje odporność na ordzewienia w okresie jesiennym, a poza tym nie pęka.

Jeśli chodzi o papryki, Kacprzak zaprezentował odmianę papryki stożkowej Carma o kremowo-białej barwie owocu. Kolejna papryka - Gidran jest bardzo atrakcyjna w handlu. Ma gruby miąższ i jest twarda, dzięki czemu jest wytrzymała na transport. Słodką, czerwoną papryką do upraw szklarniowych jest też Navigator. Owoce są w kształcie długiego trójkąta, obustronnie spłaszczone. Papryka BIHAR ma zaś wyjątkowo atrakcyjne handlowo owoce, doskonałe na zaopatrzenie rynku świeżego, a także do przemysłu na krojenie. 

Więcej o odmianach z PNOS Ożarów Mazowiecki dowiesz się z wywiadu!
20. czerwiec 2024 17:50