StoryEditor

Skuteczne sposoby zwalczana chorób odglebowych i szkodników w marchwi

19.10.2021., 00:00h

Choroby odglebowe są zmorą upraw warzyw korzeniowych. Sucha zgnilizna korzeni czy plamistość zgorzelowa marchwi mogą skutecznie obniżyć plon handlowy marchwi. Co zrobić by zabezpieczyć marchew przed nicieniami? Zobacz wywiad z Karoliną Jazic, ekspertem firmy Agrosimex.

Biologiczny fungicyd zwalczający choroby odglebowe warzyw korzeniowych

Podczas terenowego spotkania tematycznego redakcji WiOM dot. uprawy marchwi w Rzucewie, Karolina Jazic z firmy Agrosimex przedstawiła produkt o nazwie Xilon WP - biologiczny fungicyd o bardzo szerokim zastosowaniu w uprawach polowych, jak i pod osłonami. Skutecznie zwalcza choroby powodowane przez Fusarium spp. i Pythium spp. Środek ten w składzie zawiera bakterie Trichoderma asperellum, szczep T34, która pasożytuje patogeny i redukuje ich zdolność do infekcji. Dodatkowo tworzy barierę dla innych bakterii wokół korzeni, w ten sposób zabierając im miejsce skąd mogą pobierać składniki odżywcze. W rezultacie wzmacnia system odporności uprawianej rośliny.

Xilon WP posiada rejestracje obejmującą warzywa korzeniowe, cebulowe, liściowe, psiankowate, dyniowate, rośliny motylkowate i wieloletnie (uprawiane w gruncie i pod osłonami). Producent zaleca dawkę 0,25 kg/ha podawaną w formie oprysku lub przez nawadnianie.

Zobacz też: Relacja ze Spotkania Marchwiowego redakcji WiOM

Insektycyd zwalczający połyśnice marchwiankę

Kolejnym produktem z oferty Agrosimex był Belem 0,8MG. To środek zwalczający połyśnicę marchwiankę, aplikowany do gleby w trakcie siewu.  Preparat ma działanie kontaktowe i żołądkowe przez 4 miesiące. Paraliżuje układ nerwowy przez kontakt mikrogranul (rozpuszczalnych w wodzie) z insektami.  Substancją czynną jest cypermetryna, a zalecana dawka preparatu to 12 kg/ha.

Jak chronić marchew przed nicieniami?

Velum Prime to z kolei środek nicieniobójczy w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Stosować go można w dwojaki sposób:

  • Oprysk całego pola, a następnie równomierne zmieszanie gleby na 10-20 cm, na co najmniej 3 dni przed siewem
  • Zabieg pasowy (rzędowy) gleby w trakcie sadzenia, przy użyciu urządzeń wyposażonych w dysze opryskujące, podczas siewu.

Substancją aktywną jest fluopyram, w uprawie marchwi zwalczający guzaki, korzeniak szkodliwy, cysty mątwika marchwiowego, nicienie glebowe rodzaju Trichodorus spp. i Tylenchorhynchus spp. Nie wolno go stosować razem z Xilon WP.

Skuteczne strategie odchwaszczania marchwi

W produkcji marchwi, zwłaszcza zbieranej maszynowo, bardzo ważne jest zadbani eo odpowiednie odchwaszczanie. Agrosimex w swojej ofercie posiada herbicydy, które wspierają producenta w tych działaniach. Podzielono te środki na 2 grupy:

  • Do stosowania po siewie. W tej grupie znalazły się takie produkty jak Pendigan Strong, Vernal, Bandu, Command 480EC.
  • Do stosowania po wchodach przeznaczony jest Sencor Liquid, który można stosować od 2 do 6 liścia, Boxer stosowany od 2 do 4 liścia i Bandur sosowany w fazie 2 liści przy zabiegach dzielonych.

Więcej informacji w wywiadzie z Karoliną Jazic, ekspertem Agrosimex:

19. czerwiec 2024 21:39