StoryEditor

Kukurydza na przemysł, mrożenie i świeży rynek – Semillas Fito

09.09.2022., 00:00h

W miejscowości Radziejów wraz z Grupą Producentów Owoców i Warzyw „WARPOL” zorganizowane zostało spotkanie, podczas którego mogliśmy dokładnie zapoznać się z tematyką dotyczącą kukurydzy cukrowej. W tym przedstawione zostały cztery flagowe odmiany kukurydzy cukrowej z hodowli Semillas Fito. Czym się wyróżniają?

Kukurydza cukrowa jak zaznaczył Dariusz Kacprzak z firmy PNOS Ożarów Mazowiecki to gatunek, który coraz częściej gości na naszych stołach, widać większe zainteresowanie przetwórni, czy świeżego rynku.


Fot: Dariusz Kacprzak, PNOS Ożarów Mazowiecki

Odporne na wyleganie, testowane w czterech regionach

- Dzisiaj jesteśmy na polach, gdzie uprawia się, ale również testuje 4 rok między innymi 4 odmiany kukurydzy z hodowli i Semillas Fito. Sztandarową wręcz odmianą jest
SF 1280 F1. Jest to odmiana o bardzo długiej kolbie, która osiąga nawet do 25 cm długości. Przeciętny okres wegetacji wynosi 80 dni – tłumaczy Dariusz Kacprzak.


Fot. Kukurydza SF 1280 F1

Co ważne zaznacza, że odmiana ta odporna jest na wyleganie i choroby kukurydzy. Doskonale radzi sobie w polskich warunkach. Testowana jest obecnie w 4 regionach. Nadaje się zatem nie tylko na przemysł, ale również na rynek świeży. SF 1379 F1 - kukurydza również w typie super słodkim, jednak o krótszym okresie wegetacyjnym, ktory wynosi w tym przypadku 75 dni.- Kolejne dwie odmiany, które są testowane i uprawiane w Polsce to SF 1770 F1, jest to typ wczesny, ma zaledwie 70 dni wegetacji, nie jest podatna na wyleganie, kolba jest krótsza, bo osiąga 20 cm, ale jest bardzo dobrze wypełniona ziarnami – dodaje Dariusz Kacprzak.

Co wyróżnia odmianę SF 2070 F1 na tle pozostałych? Więcej w filmie!

19. czerwiec 2024 19:03