StoryEditor

Kombajn do zbioru brokułów

19.11.2021., 00:00h
Lepsza jednorodność zebranych róż zmniejsza koszty podczas pakownia i logistyki. Ponadto zbiory nocą, kiedy temperatura otoczenia jest niższa, poprawiają trwałość i jakość brokułów oraz mogą obniżyć koszty chłodzenia. Firma RoboVeg gamę RV oferuje obecnie najbardziej zaawansowane selektywne kombajny do warzyw na świecie.

RV1 i RV3 - kombajny do zbioru brokułów 

To obecnie najbardziej zaawansowane kombajny do zbioru róż brokułów na świecie. Zaprojektowane ze zintegrowanym systemem wizyjnym, są w stanie zaoferować zróżnicowaną wielkość zbieranych róż.

Ich mechanizm działania jest podobny. Kombajny mają system wizyjny, który skanuje pole podczas jazdy maszyny do przodu, lokalizując róże brokułów i precyzyjnie przesyła współrzędne do robotów. Nowe narzędzie tnące zostało zaprojektowane specjalnie, aby umożliwić precyzyjne cięcie róż zachowując odpowiednią długość głąba. Standardowo roboty zrzucają główki do skrzyń umieszczonych na końcu kombajnu, ale w tych kombajnach można zastosować też inne rozwiązania.

Generator elektryczny, hydrauliczny lub zasilany paliwem dostarcza energii potrzebnej do pracy maszyny. Przyczepa niskopodwoziowa może być dostarczona jako opcja dodatkowa dla łatwego transportu na/z pola.

Model RV1 z pojedynczym robotem ma wydajność zbioru 1200 róż na godzinę. Model RV3 jest wyposażony w 3 roboty, dzięki czemu może zbierać 3600 róż na godzinę. Sztuczne oświetlenie zintegrowane z systemem wizyjnym pozwala na zbiory w dzień i w nocy, zwiększając tym samym wydajność. Dane z mapowania pól są dostępne do oszacowania zbiorów w połączeniu z danymi dotyczącymi prognozy pogody. O pracy tych kombajnów mówiono podczas wrześniowych Dni Otwartych firmy Hazera w Holandii. 

oprac. Marta Szyperek 

fot. firmowe

16. lipiec 2024 18:26