StoryEditor

Produkcja pomidorów zagrożona? Rosnące temperatury wpływają na główne obszary produkcji

23.06.2022., 00:00h

Według naukowców możemy spodziewać się spadku globalnej produkcji pomidorów. Przyczyną mają być susze i rosnące temperatury na głównych obszarach uprawy.

Rosnące temperatury oraz susza mają znaczący wpływ na uprawy. W tym na pomidora również na te uprawiane na przetwórstwo.
Pomidory „przetwórcze” mają grubszą skórkę, są łatwo transportowane i wykorzystywane między innymi do produkcji soku, keczupu, sosów, purée i innych.

Za ponad 65% światowej produkcji odpowiedzialne są Kalifornia, Włochy oraz Chiny. W „Nature” ukazało się badanie, które przewiduje 6% spadek plonów pomidorów na tych głównych rejonach uprawy do roku 2050.

Szansa dla innych regionów?

Regiony w Północnej Kalifornii i Chinach o chłodniejszym klimacie, które pomogą zbuforować wzrost temperatury w krótkim okresie, mogą zwiększyć swoją przewagę konkurencyjną w nadchodzących latach.

Model matematyczny, który był podstawą tych badań i opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Aarhus w Danii, rozszerzony o dłuższy okres wskazuje, że między rokiem 2050 a 2100, plon pomidorów zmniejszy się o połowę.

To nie są gdybania, to już się dzieje

Niekorzystny wpływ klimatu na produkcję, czy trwałość przechowalniczą pomidorów nie jest tylko gdybaniem o przyszłości. Uprawy już odczuwają skutki zmian temperatur. W Kalifornii skąd pochodzi ponad 90% amerykańskich pomidorów w puszkach, do końca roku 2021, rolnicy dostarczyli o 10% mniej plonów, niż przewidywano. Przekłada się to na obsady, zmniejszają areały, a znakomita większość rolników sadzi tylko tyle, aby wywiązać się z umów.
Oczekiwania względem plonów oscylowały na wysokości 12 milionów ton, wraz z upływem sezonu spadły do 11,6 miliona ton, ostatecznie osiągnięto plon w wysokości 10,7 miliona ton.

Jakie są oczekiwania na ten sezon?

Jeśli chodzi o ten sezon, hodowcy w regionie nie są do końca pewni, czego się spodziewać.

- Przyszłość tej uprawy może czasami wyglądać ponuro, zwłaszcza gdy myślimy o suszy, ale to wciąż najlepsze miejsce na świecie do ich uprawy. Nie widzę możliwości, aby Kalifornia nie utrzymała statusu największego obszaru produkcyjnego na świecie - powiedział R. Greg Pruett, menedżer w Ingomar Packing Company.

Eksport pomidorów, które trafiają do Polski

Kraje, które znajdują się w czołówce eksporterów to:

  • Holandia, odpowiada za 12,02% eksportu pomidorów na świecie. W 2021 roku głównymi kierunkami były Niemcy, gdzie trafiło 396,55 milionów kilogramów, do Wielkiej Brytanii dostarczono 142,76 milionów kilogramów, do Polski 58,63 milionów kilogramów, a 41,85 do Włoch.
  • Hiszpania odpowiada za 8,3% światowego eksportu i kolejno do Niemiec trafiło 187,23 milionów kilogramów, 100,18 do Francji, 71,52 do Holandii i 70,73 do Wielkiej Brytanii. Do Polski trafiło natomiast 48,93 milionów kilogramów.
  • Maroko odpowiada za 8,10% światowego eksportu. Głównym krajem eksportowym Maroka była Francja, tam dostarczono aż 334,42 milionów kilogramów. Wielka Brytania 104,74 milionów kilogramów, a następnie Hiszpania 58,36 milionów kilogramów, Holandia z wynikiem 56,07 i Mauretania 29,63.

Źródło: hortoinfo.es/ modernfarmer
Fot: envatoelements

29. maj 2024 11:17