StoryEditorPobierz wniosek

Ogrzewasz dom energią elektryczną? Sprawdź, czy przysługuje Ci dodatek elektryczny!

17.11.2022., 13:21h
Karol PomeranekKarol Pomeranek

Od dnia 1 grudnia 2022 roku producenci rolni, którzy wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania swoich domów, będą mieli możliwość złożenia wniosku o wypłacenie dodatku elektrycznego. Ile będzie wynosił? Komu przysługuje? U nas pobierzesz wniosek!

Ile będzie wynosił dodatek? Co jest potrzebne do złożenia wniosku?

Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – w myśl znowelizowanych niedawno przepisów będą mogły liczyć na specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł.

Kwota dodatku – jak precyzuje portal pit.pl – uzależniona jest od zużycia prądu w 2021 roku.

  • 1 000 zł otrzymają osoby, gdzie w ich gospodarstwach domowych zużycie prądu w 2021 r. nie przekraczało 5 MWh,
  • albo 1 500 zł w przypadku, gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh. 

– Do wniosku potrzebne będzie rozliczenie prądu wskazujące na zużycie energii elektrycznej w 2021 roku. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – czytamy.

image
Dofinansowanie

Z jakich form dofinansowania na fotowoltaikę może skorzystać rolnik?

Gdzie można składać wnioski o dodatek elektryczny?

Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego (energetycznego) do prądu można będzie składać od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023. W urzędzie gminy lub przez internet za pośrednictwem ePUAP lub profilu zaufanego. 

Zakłada się, że gmina wypłaci go w terminie do 31 marca 2023 roku. We wniosku wnioskodawca musi oczywiście zaznaczyć główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego (zgodne ze źródłem ogrzewania wskazanym w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). 

Kto na dodatek się nie załapie?

Należy pamiętać, iż dodatek nie przysługuje w sytuacji, gdy dane gospodarstwo korzysta z dodatku węglowego.

– Na dodatek elektryczny nie mogą liczyć osoby, które w deklaracji CEEB wskazały inne źródło ogrzewania niż pompa ciepła. Ważnym warunkiem jest również jeden adres, dotyczący jednego wniosku. W przypadku większej liczby wniosków, podobnie jak w przypadku innych dodatków na ogrzewanie, pieniądze dostanie ten kto złoży wniosek jako pierwszy – podaje tokfm.pl.

Z dodatku elektrycznego nie będzie można również korzystać w przypadku posiadania mikroinstalację OZE (w rozumieniu ustawy o OZE, której produkcja jest rozliczana zgodnie z tą ustawą).

–  W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje – czytamy w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Upust dla oszczędzających

Jak zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, premiowane będzie również oszczędzanie energii. 

– Te gospodarstwa, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90% energii z 2022 r., w 2024 r. otrzymają specjalny upust wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r. – czytamy w komunikacie.

 

Pobierz wniosek o dodatek elektryczny

 

opr. na podstawie Karol Pomeranek topagrar.pl
Fot: envato.elements

21. czerwiec 2024 15:04