StoryEditorMateriał promocyjny

Wycena i sprzedaż nieruchomości rolnej

22.11.2022., 09:34h
Artykuł partneraArtykuł partnera

Rolnicy nie tylko kupują ziemię rolną pod uprawę czy rozbudowę swojego gospodarstwa, ale również ją sprzedają. Czasem pozbywają się innych nieruchomości rolnych. Dzięki temu mogą pozyskać finanse na kolejne inwestycje i nowe cele. Zanim jednak zaczną się wzbogacać, muszą wycenić tę nieruchomość i znaleźć kupca. Jak te procesy przebiegają w praktyce?

Wycena nieruchomości rolnej – jak to zrobić?

Wycena nieruchomości nie jest prostym zadaniem z uwagi na to, że wymaga przede wszystkim znajomości ceny rynkowej. Za przykład wycenianej nieruchomości weźmy ziemię rolną. Wyceny powinien dokonać rzeczoznawca majątkowy z odpowiednimi uprawnieniami. Rzeczoznawca może wycenić nieruchomość w podejściu porównawczym, na podstawie analizy lokalnego rynku, a także z uwzględnieniem zbliżonej wielkości, położenia, lokalizacji, jakości gleby oraz okolicznej infrastruktury. Wyszstkie te czynniki mają znaczący wpływ na wycenę nieruchomości.

Podejście dochodowe to druga opcja wyceny nieruchomości. Polega na analizie wysokości czynszów za dzierżawę. Cenę danej ziemi określa się z uwzględnieniem dochodów wynikających z prowadzenia gospodarstwa rolnego. Ogólnie rzecz ujmując, na wycenę ziemi rolnej wpływa lokalizacja, wartość użytkowa, powierzchnia oraz okolica. Samodzielna wycena może nie być zbyt dokładna ani też rzeczywista. Lepiej więc powierzyć to zadanie fachowcom. Więcej o wycenie nieruchomości rolnych można poczytać między innymi na stronie internetowej poświęconej problemom rolników: https://agronomist.pl/.

Sprzedaż nieruchomości rolnej – gdzie szukać kupca?

Mając już plan na sprzedaż konkretnej nieruchomości, przede wszystkim wiedząc, ile nieruchomość ta jest warta, pozostaje tylko znaleźć kupca. W tym celu warto zamieścić ogłoszenia w Internecie. Istnieją strony poświęcone tematyce rolnictwa, gdzie takowe warto umieszczać. Jednak takie oferty można spokojnie opublikować również we wszystkich innych serwisach z ogłoszeniami, gdyż i tę kategorię zazwyczaj posiadają. Im większy będzie rozgłos o chęci sprzedaży nieruchomości, tym większa będzie szansa na szybką sprzedaż. Można też skorzystać z pomocy profesjonalnych pośredników.

Wycena nieruchomości, zgodnie z tym, co jest napisane na stronie https://agronomist.pl/artykuly/sprzedaz-nieruchomosci-rolnej-jak-przygotowac-sie-do-wyceny-nieruchomosci, do łatwych czynności nie należy. Jednak jest wymagana, by móc szukać kupca i sprzedać np. ziemię. Warto do tematu podejść rzetelnie, wzbogacając uprzednio swoją wiedzę na przykład poprzez fachowe serwisy.

19. maj 2024 11:13