StoryEditorMateriał promocyjny

Obniż koszty nawożenia dzięki zamkniętemu obiegowi pożywki

12.10.2022., 10:06h
Wysokie koszty oraz ograniczona dostępność nawozów, niezbędnych do produkcji roślin to realia, z którymi mierzy się dziś każde gospodarstwo ogrodnicze. Zapewnienie roślinom optymalnego odżywania poprzez dostarczenie im potrzebnych mikro- i makroelementów stanowi podstawę produkcji roślin i zapewnia uzyskanie obfitych, wysokiej jakości plonów. Jak zatem radzić sobie w obecnych warunkach tak, by zmniejszyć koszty nawożenia bez utraty wielkości plonów? Z pomocą przychodzą zaawansowane rozwiązania techniczne, takie jak recyrkulacja i odkażanie pożywki z Priva.

Aby w pełni wykorzystać składniki odżywcze zawarte w nawozach, warto zainwestować w instalację nawadniającą z zamkniętym obiegiem pożywki. Pozwala ona na ponowne wykorzystanie wody drenażowej i dostarczenie roślinom składników, które nie zostały wykorzystane w poprzednim cyklu nawodnieniowym. Instalacja z zamkniętym obiegiem pożywki może zostać wykonana wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zebrania wody drenażowej (czyli np. z rynien lub stołów zalewowych). W praktyce znajduje więc zastosowanie w produkcji warzyw oraz owoców, a także roślin ozdobnych pod osłonami. W zależności od drenażu oraz rodzaju uprawy, system recyrkulacji pożywki pozwala na odzyskanie około 30% zastosowanych nawozów. Jednakże powtórne wykorzystanie pożywki niesie ze sobą ryzyko rozwoju chorób i rozprzestrzeniania patogenów w uprawie. Ponowne wykorzystanie nieodkażonej pożywki niesie ze sobą wprawdzie oszczędność wody i nawozów, może jednak generować wyższe koszty ochrony roślin. Oszczędności mogą więc okazać się pozorne. Aby temu zapobiec, konieczne jest uzupełnienie instalacji zamkniętego obiegu nawadniania o system odkażania pożywki, taki jak Priva Vialux.

image

PRIVA VIALUX

FOTO: fot. Rb

Odkażanie pożywki – oszczędność nawozów bez ryzyka rozprzestrzeniania chorób

Aby skutecznie oczyścić wodę drenażową przed ponownym podaniem jej roślinom, konieczne jest zastosowanie systemu do odkażania. Wykorzystanie światła UV pozwala na odkażenie wody bez ingerencji w jej skład chemiczny, pH czy temperaturę.

Promieniowanie pozwala także na zatrzymanie aktywności wirusów. Wykorzystuje on światło UV o różnym natężeniu promieniowania UV-C, co pozwala na selektywne zwalczanie wybranych grup patogenów. Natężenie promieniowania przekłada się nie tylko na rodzaj zwalczanych patogenów, lecz również na ilość wykorzystywanej energii. Możliwość regulacji natężenia promieniowania pozwala na precyzyjne zwalczenie wybranych grup mikroorganizmów, bez zużywania większej niż potrzebna ilości prądu. System Priva Vialux zużywa więc minimalną ilość energii, konieczną do odkażenia wody, co jest niebagatelną zaletą w obliczu rosnących cen prądu.

Budowa instalacji z zamkniętym obiegiem pożywki

Aby wykonać instalację z zamkniętym obiegiem pożywki, można bez przeszkód rozbudować istniejący system nawadniający. Niezbędne jest rozbudowanie go o kilka dodatkowych elementów, takich jak:

  • Zbiornik na wodę drenażową
  • Dezynfektor UV Priva Vialux
  • Zbiornik na wodę po dezynfekcji
  • Zawór mieszający
  • Zbiornik na czystą wodę

Dzięki rozbudowie instalacji woda z rynien lub stołów zbierana jest do zbiornika na wodę drenażową, skąd prowadzona jest poprzez filtr do systemu dezynfekującego UV. Wypływająca z niego, odkażona pożywka mieszana jest z czystą wodą i doprowadzana do dozownika nawozów, skąd podawana jest bezpośrednio do szklarni. Mieszanie odkażonej pożywki z czystą wodą pozwala na osiągnięcie optymalnego EC wody do nawadniania.

Rosnącym kosztom nawozów, wody i energii towarzyszą zwiększające się od lat koszty pracy w ogrodnictwie. Instalacja systemów Priva pozwala na generowanie oszczędności również w tym obszarze. Urządzenia oraz oprogramowanie są wyjątkowo intuicyjne i łatwe w obsłudze, oraz konserwacji, dzięki czemu nie wymagają zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Ponadto pozostałe urządzenia Priva pozwalają na automatyczne sterowanie różnymi procesami w szklarni – od zarządzania temperaturą i wilgotnością, przez regulację oświetlenia, nawadniania i nawożenia aż po kontrolę wydajności pracowników. Wszystkie te rozwiązania pozwalają na realne oszczędności wody, nawozów, energii oraz kosztów pracy. Wszystko to przy zachowaniu najwyższej jakości, obfitych plonów.

17. czerwiec 2024 12:02