StoryEditorMateriał promocyjny

Choroby w sadzie jabłoniowym a fungicydy. Kiedy warto je stosować?

28.11.2022., 08:30h
Artykuł partneraArtykuł partnera
Choroby w sadzie jabłoniowym są częstym problemem, z którym stykają się sadownicy. Szczególnie dokuczliwe są choroby grzybowe, które powstają na skutek namnażania się zarodników grzybów w opadłej materii organicznej, gdzie w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza powstają odpowiednie warunki do ich występowania. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i pielęgnacja obejmująca między innymi wczesnowiosenne opryski jabłoni. Kluczowe w tym miejscu jest wybranie odpowiednich preparatów, które wykazują się skutecznym działaniem. Do nich z pewnością możemy zaliczyć Fungicydy. Co warto o nich wiedzieć oraz jak je stosować?

Sadownicze środki grzybobójcze - jakie warto zastosować?

Fungicydy na jabłonie stosowane są w celu ochrony roślin przed działaniem chorób grzybowych, skutecznie zapobiegają kolonizacji zarodników. Są to preparaty stosowane zarówno prewencyjnie, jak również w przypadku wystąpienia danej choroby grzybiczej - w celu trwałego zniszczenia tych mikroorganizmów. Jest to bardzo ważne ze względu na schorzenia roślin, jakie wywołują. Często spotykane grzybowe choroby jabłoni to mączniak, mokra zgnilizna oraz parch, który jest zdecydowanie najbardziej problematyczny dla sadowników. Niezależnie od rodzaju choroby, konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony roślin. 

image

choroby jabłoni

FOTO: fot. Art. Partnera

Zagrożenie to zdecydowanie powiększa się wraz ze wzrostem wilgotności powietrza, ponieważ stwarza to idealne warunki do rozwoju zarodników grzybów. Dlatego też chcąc zapewnić swoim uprawom odpowiednie bezpieczeństwo i ochronę, warto obserwować pogodę oraz stosować odpowiednie opryski jabłoni. Warto pamiętać również o regularnym usuwaniu nagromadzonych liści, gałęzi i owoców pod drzewami, które mogą dodatkowo sprzyjać powstawaniu chorób. 

Zwalczanie parcha jabłoni wczesną wiosną jest konieczne, jeśli zależy nam na uzyskaniu plonów w nienaruszonym stanie. Rozwijająca się choroba grzybowa wpływa nie tylko na wygląd liści, ale także owoców czy niszczenie pędów. Warto więc wybrać odpowiednie preparaty grzybobójcze, takie jak wspomniane wyżej fungicydy dostępne w ofercie https://www.frusto.pl/fungicydy.htm

Zwalczanie chorób jabłoni - jak właściwie je przeprowadzić?

image

choroby jabłoni

FOTO: fot. Art. Partnera

Wiosenne opryski jabłoni należy wykonywać zgodnie z zaleceniami, ze szczególnym uwzględnieniem okresu karencji z uwagi na możliwość przemieszczania się substancji w tkankach roślin. Dodatkowo warto ściśle przestrzegać terminów wykonywania oprysków, z wykorzystaniem odpowiednich preparatów oraz metody aplikacji. Te wszystkie czynniki wpływają na skuteczność wykonywanych oprysków. Wielu sadowników poszukuje odpowiedzi na pytanie, co stosować na parcha jabłoni. Na rynku znajdziemy bowiem wiele różnych preparatów oraz metod ich stosowania. 

Zwalczanie parcha jabłoni - kiedy oraz jak stosować?

Jakie środki stosować na parcha jabłoni? W przypadku tej choroby najlepiej sprawdzą się preparaty takie jak fungicydy. Są one skutecznymi środkami grzybobójczymi pozwalającymi na trwałe wyeliminowanie zarodników grzybów. Mają one wielowymiarowe działanie prewencyjne oraz zaradcze, pozwalając na pozbycie się problemu z powracającą chorobą drzew owocowych. 

Kiedy oprysk na parcha jabłoni? Najlepiej wykonać go jeszcze przed pojawieniem się liści drzew owocowych, z uwagi na fakt, iż choroba często ich dotyka. Jednak czas aplikacji warto dopasować indywidualnie do zewnętrznych warunków atmosferycznych tak, aby uzyskać odpowiednią przyswajalność. Rekomendowanym czasem pierwszych aplikacji jest więc koniec lutego lub marzec. Wykonując opryski zgodnie z zaleceniami, możliwe jest skuteczne wyeliminowanie patogenów przed pojawieniem się owoców. 

Środki grzybobójcze do sadu - skuteczna ochrona roślin 

Środki grzybobójcze do drzew owocowych zapewniają miarodajne rezultaty w skutecznym zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób grzybowych. Warto podkreślić, iż jest to nieocenione wsparcie dla upraw sadowniczych niezależnie od ich gatunku. Zachowując odpowiedni termin aplikacji preparatów oraz wykonując działania pielęgnacyjne i profilaktyczne, możliwe jest skuteczne pozbycie się tych problemów. 

16. lipiec 2024 10:02