StoryEditorPrzechowalnictwo, a opłacalność

Czy ktoś zapłaci za warzywa tyle, aby zwróciły się koszty przechowywania?

02.11.2022., 10:00h
Piotr Borczyński KPODR w Minikowie oddział ZarzeczewoPiotr Borczyński KPODR w Minikowie oddział Zarzeczewo
Czy ktokolwiek będzie chciał zapłacić tyle za warzywa, aby zwróciły się koszty przechowywania przy bardzo drogim prądzie? Niektórzy wątpią, że wystarczy prądu. Dla załadowanych i nawet wychłodzonych komór z towarem jest to duże niebezpieczeństwo.

Listopad to miesiąc, kiedy kończą się zbiory warzyw do przechowywania. Wielu producentów będzie przesuwało koniec zbiorów nawet na grudzień, zwłaszcza tych gatunków, które wytrzymują spadki temperatur.

Czy ktokolwiek będzie chciał zapłacić tyle za warzywa, aby zwróciły się koszty przechowywania przy bardzo drogim prądzie?

Producenci warzyw do przechowywania mówią teraz tylko o jednym – czy ktokolwiek będzie chciał zapłacić tyle za warzywa, aby zwróciły się koszty przechowywania przy bardzo drogim prądzie. Warzywa podczas przechowywania oddychają i wydzielają ciepło. Przy wahaniach temperatury w przechowalniach mogą być duże straty spowodowane rozwojem chorób, takich jak szara pleśń czy zgnilizna twardzikowa. Nawet najlepsze zabezpieczenie na polu nie wystarczy i całe starania o jakość i wielkość plonów przeznaczonych do sprzedaży zostaną zniweczone.

image
Kto będzie przechowywać ziemniaki?

Co o zbiorach ziemniaków mówią rolnicy? [FILM]

Należy przypomnieć, że do przechowalni zbieramy warzywa tylko zdrowe. Wszelkiego rodzaju uszkodzenia przez choroby czy szkodniki będą skutkowały szybkim rozwojem zgnilizn. Nadpsute warzywa będą zakażały sąsiadujące z nimi zdrowe. Spowoduje to duże straty w masie, ale również wydłuży czas przygotowania do sprzedaży i zwiększy jego koszty.

Warunki przechowywania

W przypadku większości warzyw temperatura w pomieszczeniach powinna wahać się od 0,5°C do 1°C, a wilgotność względna powietrza ok. 98%. Niższą temperaturę można utrzymywać w czasie przechowywania cebuli, pietruszki, pora czy też kapusty włoskiej. Nie powinna ona spadać poniżej 1,5°C poniżej zera w komorze przechowalniczej. W przypadku cebuli utrzymujemy również niższą wilgotność względną powietrza niż w przypadku innych warzyw – 70–75%.

Czy można przechowywać różne gatunki warzyw razem w jednym pomieszczeniu?

Czy można przechowywać różne gatunki warzyw razem w jednym pomieszczeniu? Idealnie byłoby, aby każdy gatunek miał swoją komorę. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, starajmy się razem umieszczać gatunki, mające podobne wymagania termiczne i wilgotnościowe.

image

Kapusta głowiasta porażona przez szarą pleśń.

FOTO: fot. Borczynski

Na bieżąco trzeba kontrolować stan warzyw w pomieszczeniach. Kontrolujemy także temperaturę i wilgotność powietrza. Jeżeli są jakiekolwiek wahania, należy jak najszybciej reagować, aby jakość przechowywanego towaru była jak najlepsza.

Jak odkażać przechowalnie i skrzyniopalety do przechowywania plonów warzyw?

Jak odkażać przechowalnie i skrzyniopalety do przechowywania plonów warzyw? Jest to trudny temat. Jeżeli przechowalnie mają gładkie ściany zwłaszcza z płyty warstwowej, możemy je umyć wodą ze środkami odkażającymi, których na rynku jest dość dużo. Większy problem jest z budynkami, w których ściany są tynkowane. Można do tego celu po umyciu myjkami ciśnieniowymi po ich wyschnięciu wybiałkować sufit i ściany roztworem wapna z wodą. Wapno budowlane palone ma właściwości dezynfekujące.

image

Korzeń selera uszkodzony przez nicienie i podczas mokrej jesieni zaczyna gnić.

FOTO: fot. Borczynski
image

Korzeń selera z początkiem chorób grzybowych.

FOTO: fot. Borczynski

Czyste skrzyniopalety

Największy problem to drewniane skrzyniopalety. Drewno chłonie wilgoć i jest zasiedlane przez patogeny (grzyby i bakterie). Z tego względu mycie ich, nawet najlepszymi produktami do dezynfekcji, może nie przynieść dobrych rezultatów. Najlepiej byłoby skrzynie myć zaraz po opróżnieniu, a następnie trzymać je na dworze lub pod wiatą. Mogą tam swobodnie przeschnąć, aby nie rozwijały się na ich powierzchni patogeny. Dobrze, by przed załadowaniem do przechowalni razem z warzywami były one wilgotne. Wtedy nie pochłaniają wilgoci i nie osuszają składowanych w nich warzyw.

Składowanie cebuli

{article}38687{/article}

W przypadku cebuli bardzo dobrym sposobem jest składowanie w skrzyniopaletach na wolnym powietrzu. Skrzynie muszą być ustawione z przerwami pomiędzy słupkami po 20–25 cm, a słupki od góry muszą być zabezpieczone, aby na cebulę nie padało. Najlepiej, aby skrzynie stały pod wiatą w takim miejscu, gdzie jest duży ruch powietrza. Trzeba tylko pamiętać, że tuż przed nadchodzącymi mrozami trzeba skrzynie z cebulą schować do pomieszczenia, aby nie zamarzła.

image

Cebula uszkodzona przez fuzariozę, która rozwinęła się w przechowalni.

FOTO: fot. Borczynski

Zimowanie na polu

Niektóre gatunki mogą dłuższy czas pozostawać w polu pietruszka, por, czy kapusta włoska. Trzeba pamiętać, że jeżeli zamarzną na polu, to ich jakość może się pogorszyć.

  • Por na polu nie może być zbyt gruby ze względu na to, że przy dużych mrozach może zmarznąć (nawet odmiany do zimowania). Optymalna średnica łodygi to około 2 cm.
image

Por po pierwszych przymrozkach w gruncie.

FOTO: fot. Boczyński
  • Pietruszka może pozostać w polu, ale czekają na nią również myszy polne, które w czasie zimy zniszczą plon. Przy dużych mrozach korzenie mogą zmarznąć i wiosną nie nadają się do sprzedaży. Z tego względu, kiedy zapowiadane jest duże ochłodzenie, to należy możliwe szybko zebrać pozostawione warzywa i umieścić w optymalnych warunkach w przechowalni.
image

Korzeń pietruszki uszkodzony przez mróz podczas zimowania w gruncie.

FOTO: fot. Borczynski

Schładzanie przed wstawieniem

Z praktycznego punktu widzenia, jeżeli zbieramy warzywa do skrzyń, możemy je na noc przy niskich temperaturach pozostawiać na dworze, aby się maksymalnie wychłodziły i dopiero wczesnym rankiem chować do komór przechowalniczych. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo energii, którą trzeba przeznaczyć na schłodzenie wprowadzonego do pomieszczeń towaru. Kiedy jest ciepło podczas zbiorów, możemy również zebrane jednego dnia warzywa umieszczać w jednej komorze, zaopatrzonej w urządzenia o dużej wydajności i następnego dnia po wychłodzeniu przenieść do pomieszczenie docelowego o większych rozmiarach. W taki sposób można uniknąć wahań temperatur w pomieszczeniach, jednocześnie ograniczyć infekcje chorobami grzybowymi, takimi jak zgnilizna twardzikowa.

image

Zgnilizna korzeni marchwi. Najprawdopodobniej alternarioza.

FOTO: fot. Borczynski

 

Piotr Borczyński KPODR w Minikowie oddział Zarzeczewo fot. Borczyński

26. maj 2024 01:57