StoryEditorMateriał promocyjny

Gospodarstwa ekologiczne a środki ochrony roślin. Jakie stosować?

02.01.2023., 14:40h
Artykuł partneraArtykuł partnera

Promocja ekologii i rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawiają, że coraz więcej gospodarstw stawia na bycie eko. To także postawienie na produkty ekologiczne do ochrony swoich roślin. Ekologiczne, czyli właściwie jakie? Czy i jakie środki stosować w uprawie ekologicznej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Gospodarstwo ekologiczne – czym się wyróżnia?

Gospodarstwo ekologiczne to takie, w których metody uprawy są nastawione na produkcję żywności w oparciu o naturalne procesy i substancje. Dzięki temu hodowla roślin w mniejszym stopniu oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne, odpowiedzialnie gospodaruje energią i zasobami naturalnymi, nie ingeruje w uprawy substancjami chemicznymi, stosowania organizmów genetycznie modyfikowanych czy pasz dla zwierząt pochodzenia pozanaturalnego jest zabronione.

W uprawach ekologicznych rośliny, jak w każdej innej uprawie, atakowane są przez różnego rodzaju owady i szkodniki, grzyby czy roztocza. Jednak w walce z nimi stosuje się produkty ekologiczne do uprawy roślin

Dzięki zastosowaniu ekologicznych rozwiązań, w tym biologicznych metod ochrony roślin, na rynek trafiają produkty BIO i EKO. Czym są? W dużym skrócie to produkty pochodzące z hodowli lub uprawy ekologicznej. Te zaś nie są pryskane chemicznymi środkami, pestycydami, nie są nawożone sztucznymi nawozami. W rolnictwie ekologicznym obowiązują także zasady zachowania równowagi chemicznej i biologicznej w glebie, które obejmują m.in. specjalne wytyczne dotyczące odkwaszania gleb – stosowane może być wyłącznie wapno węglanowe. 

Rolnictwo ekologiczne a środki ochrony roślin

Zgodnie z polskim prawem, rolnictwo ekologiczne obowiązują specjalne zasady. Przede wszystkim zabronione jest w nim stosowanie środków do zwalczania chwastów, czyli herbicydów, a także żadnych mineralnych nawozów azotowych. Zakazane jest także używanie chemicznych środków ochrony roślin oraz szkodliwych pestycydów. 

W uprawach ekologicznych dopuszczalne jest stosowanie biologicznych metod ochrony roślin, a źródłem azotu zamiast mineralnych nawozów azotowych są naturalne nawozy zielone, np. z roślin poplonowych czy motylkowych.

Produkty ekologiczne do uprawy roślin – jakie stosować?

Metody ochrony roślin, które można stosować w ekologicznej uprawie roślin, są przede wszystkim oparte o produkty ekologiczne. W nowoczesnych gospodarstwach stosowane są m.in. bioinsektycydy, które pomagają w zwalczaniu szkodników, fungicydy, które działają owadobójczo, grzybo- i roztoczobójczo. Inne stosowane produkty ekologiczne do uprawy roślin to środki poprawiające właściwości gleby i zaprawy np. zawierające bakterie i kultury szczepów mikroorganizmów, organizmy pożyteczne, np. drapieżne roztocza czy nicienie, a także nawozy naturalne i preparaty pomocnicze oraz stymulatory odporności, które aktywują mechanizmy i reakcje obronne rośliny. 

Nowoczesne podejście do ochrony upraw sprawia, że w przeciwieństwie do  prowadzonej wcześniej, intensywnej chemicznej ochrony roślin, ta biologiczna nie stwarza zagrożenia dla środowiska, ludzi i zwierząt. Uprawy ekologiczne i biologiczne metody ochrony roślin to odpowiedź na potrzeby rynku i społeczeństwa, które jest coraz bardziej świadome ekologiczne.

20. czerwiec 2024 18:01