StoryEditorCzy znacie te odmiany?

Spotkanie cebulowe na Kujawach 09.2022 Firma Alseed cebule w typie hiszpańskim De Corato Sementi

28.09.2022., 11:00h
5 września spotkaliśmy się na polu u Pana Andrzeja Nowińskiego w Skalmierowicach k. Gniewkowa, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z odmianami cebuli, uprawianej bez orki, o której opowiadał sam gospodarz. Mogliśmy się również zapoznać z asortymentem firmy Alseed w tym między innymi z cebulą w typie hiszpańskim, która można przechowywać nawet do 9 miesięcy.

Sama firma jak mówił Pan Antoni Lipniewski, działa już od 1989 roku, wcześniej pod inną nazwą i wtedy trudniła się w dystrybucji nasion pomidorów. Od roku 2004 firma pod nazwą Alseed reprezentuje wiele światowych firm nasiennych, posiadających w swojej ofercie nasiona do produkcji tunelowej, szklarniowej oraz polowej.

image

Pan Antoni Lipniewski firma ALSEED

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Niezwykle duży system korzeniowym cebul – odporność na suszę

- Dzisiaj spotkaliśmy się w celu, prezentacji odmian cebuli od włoskiej firmy DE CORATO SEMENTI. Są to cebule w typie hiszpańskim, o wielkości od 8 do 9 cm, o bardzo dobrym słodkawym smaku. Wyróżnia je niezwykle duży system korzeniowy, powoduje, że są to odmiany odporne na suszę i bez nawadniania dają bardzo wysokie plony – mówił Pan Antoni Lipniewski.

image

Odmiany cebuli firmy ALSEED

FOTO: fot. Patrycja Bernat

Podczas spotkania Pan Antoni zaprezentował trzy odmiany:

  • Jady F1;
  • Goldie;
  • Yellow Sweet Spanish.

Warto zatrzymać się przy odmianie Jady F1. Jest to cebula, hybryda w typie Hiszpańskim, do długiego przechowywania, jest to okres nawet 9 miesięcy. Czas wegetacji to 125 dni, cebule są bardzo duże, pokryte twardą, ciemnożółtą łuską.

image

Cebula odmiana Jady F1

FOTO: fot. Alseed

Cebula Goldie jest to hybryda syntetyczna w typie hiszpańskim, którą również przechowywać można nawet do 9 miesięcy.

image

Cebula odmiana Goldie

FOTO: fot. Alseed

Kolejną z omawianych odmian jest Yellow Sweet Spanish, czyli cebula o białym miąższu, wielkości około 8 cm. Jej mocny i duży system korzeniowy pozwala nawet w lata suche osiągnąć plony sięgające nawet ponad 100 ton.

image

Cebula odmiana Yellow Sweet Spanish

FOTO: fot. Alseed

Więcej w naszym filmie!

16. lipiec 2024 17:00