StoryEditorMateriał promocyjny

Jak zaprojektować nawodnienie uprawy? Najważniejsze wskazówki

11.01.2023., 13:44h
Artykuł partneraArtykuł partnera

Liczba dni, w których w naszym kraju notowana jest susza, rośnie właściwie z każdym rokiem. Coraz większy jest też obszar Polski dotknięty skutkami niedoboru wody. Odczuwamy to właściwie wszyscy. Susze szczególnie dotkliwe okazują się jednak dla rolników, sadowników i ogrodników. W obliczu tych problemów szczególnie ważne okazuje się odpowiednie nawadnianie. Musi ono być jednocześnie wydajne i oszczędne.

To, jak efektywny będzie system nawadniania ogrodu, zależy przede wszystkim od tego, jak jest zaprojektowany. Projekt powinien brać pod uwagę różne czynniki: wielkość uprawy, jej rodzaj, gatunki rosnących roślin oraz warunki terenowe panujące na działce. Poza samym systemem znaczenie mają też takie aspekty, jak rodzaj podłoża oraz prawidłowa technika podlewania (częstotliwość, dobór pór dnia itp.). By ułatwić wam to zadanie, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, jak prawidłowo zaprojektować nawadnianie ogrodu oraz jak ograniczyć straty wody. 

Jak zaprojektować nawodnienie uprawy? Oszczędzanie wody ma znaczenie

By system działał wydajnie i niepotrzebnie nie zużywał wody, zraszacze ogrodowe muszą być odpowiednio rozmieszczone. W zależności od typu zraszacza może on być przeznaczony do montażu w różnych lokalizacjach:

  • zraszacze 45 stopni: do narożników;
  • zraszacze 180 stopni: wzdłuż ogrodzenia;
  • zraszacze 360 stopni: w centralnych częściach ogrodu.

Projekt rozmieszczenia zraszaczy powinien obejmować również inne aspekty. Wśród nich są wymiary działki, rozmieszczenie i powierzchnia budynków, lokalizacje małej architektury, żywopłotów, drzew itp. oraz ukształtowanie terenu. Potrzebujesz więcej informacji na temat zasad rozmieszczania poszczególnych części, z których składają się systemy nawadniającej? Wejdź na https://ogrody24.pl/blog/post/jak-zapobiegac-stratom-wody-przy-podlewaniu-ogrodu.

Oszczędne nawadnianie ogrodu a automatyczny system nawadniania

Oszczędna i skuteczna instalacja do nawadniania powinna składać się z następujących elementów:

  • pompy: umożliwia transport wody ze zbiornika na deszczówkę lub ujęcia wodociągowego do dalszych części systemu;
  • rur doprowadzających wodę do zraszaczy;
  • zraszaczy o parametrach dobranych do specyfiki konkretnego fragmentu uprawy. 

Automatyczne nawadnianie ogrodu – wydajne podlewanie

Elementami nawadniającymi w instalacjach mogą być nie tylko zraszacze, ale też przewody nawodnieniowe. Są one dostępne w różnych postaciach – np. jako węże roszące, linie oraz taśmy kroplujące. Są one umieszczone na gruncie i umożliwiają dostarczenie wody w bliskie sąsiedztwo strefy korzeniowej. Dzięki temu systemy nawadniające mogą pracować z jeszcze wyższą efektywnością, co przekłada się na zmniejszenie ilości zużytej wody. 

Ciśnienie wody i inne parametry ważne dla oszczędnego nawadniania ogrodu

Dla wydajności pracy systemu nawadniania bardzo ważne jest też to, jak zostaną dobrane poszczególne parametry. Wśród nich największe znaczenie ma dobór odpowiedniego ciśnienia wody. Powinno ono być dobrane pod kątem parametrów pracy elementów końcowych systemu i, w zależności od ich specyfiki, wynosić od 1 do 3,5 bar. Poza tym uwagę należy zwrócić na wydajność zestawu hydroforowego. Urządzenia przeznaczone do użytku w ogrodzie powinny umożliwiać pompowanie co najmniej 100 litrów w ciągu minuty.

Zarówno zestawy hydroforowe, jak i pozostałe elementy instalacji nawadniającej powinny być wysokiej jakości. By zyskać pewność co do tego niezawodności systemu, przy jego projektowaniu i montażu warto korzystać z usług sprawdzonych dostawców. Jeśli szukasz urządzeń nawadniających najlepszej klasy, sprawdź ofertę sklepu https://ogrody24.pl/. Znajdziesz w niej szeroki wybór hydroforów, reduktorów ciśnienia, pomp i akcesoriów. 

20. czerwiec 2024 18:01