StoryEditorSPOTKANIA BRANŻOWE

Odżywianie cebuli, marchwi i brokułów. Jak nawozić warzywa, aby te były odporne na niekorzystne warunki?

11.01.2023., 08:00h
To jeden z tematów omawianych podczas szkolenia dla producentów warzyw, zorganizowanego przez Timac Agro Polska oraz GPR Krasoń w połowie grudnia. Jak nawozić warzywa, aby były odporne na niekorzystne warunki i dały dobry plon?

Cebula - główne problemy w uprawie

Na cenę cebuli nie ma co narzekać i będzie ona rosła. Średnie plony w Holandii wyniosły 45 t/ha, co na tamtejsze warunki jest niskie. W Belgii w połowie grudnia płacono 3,8 zł/kg cebuli obranej. Ogólnie cebuli na rynku brakuje, szczególnie tej dobrej jakości z silną łuską. Prawdopodobnie wysokie ceny osiągnie cebula zimująca oraz typu hiszpańskiego z najwcześniejszych zasiewów w nowym sezonie.

Główne problemy w uprawie cebuli w minionym roku to choroby odglebowe – fuzarioza. Aby ją wyeliminować, warto zastosować preparat zawierający grzyb Trichoderma wraz z wapniem odżywczym, przedsiewnie na głębokość 10 cm. Z chorób szczypioru najwięcej obaw budzi stemphylium, a ze szkodników wciornastki.

Potrzeby pokarmowe cebuli

Do chłodni trafiać musi wyłącznie towar dobrej jakości. W przeciwnym razie liczyć się należy z dużymi stratami przechowalniczymi. Warto zadbać w trakcie uprawy o silną łuskę cebuli.

W nawożeniu cebuli pomija się rolę mikroelementów. Niektóre z nich odpowiadają w dużej mierze za jakość uzyskiwanych zgrubień – miedź pomaga uzyskać silną łuskę.

  • Można aplikować ją z cynkiem, którego niedobór powoduje karłowacenie szczypioru.
  • Żelazo wspiera tworzenie się chlorofilu,
  • a mangan zapobiega skręcaniu się szczypioru.
  • Molibden podany w fazie 2–3 liścia wspiera rozwój systemu korzeniowego.

Utrzymanie gruzełkowatej struktury gleby przeciwdziała wypadom roślin w wyniku erozji wietrznej. Cebulę najlepiej wysiewać na głębokość 2,5 cm, zwłaszcza że ostatnie wiosny były zdecydowanie suche.

image

Organizatorzy spotkania. Od lewej: Jan Bruszewski, Grzegorz Iskra i Patryk Smoleń z Timac Agro oraz Krzysztof Kucharski i Martyna Michalak z GPR Krasoń.

FOTO: fot. Szyperek

Mocny system korzeniowy to pewny plon. Do jego budowy służy Fertiactyl Starter. Można zastosować go w dwóch dawkach po 3 l/ha (pierwszy w fazie 2. liścia, kolejny po 2 tygodniach), już po zwalczeniu chwastów, by ich nie stymulować do wzrostu. Fertiactyl Starter to silny antystresant, ukorzeniacz, a także nawóz zawierający azot i fosfor oraz kwasy huminowe i fulwowe. Doświadczenie przeprowadzone przez Patryka Smolenia wykazało, że rozwój szczypioru był podobny, ale kalibraż zgrubień był znacznie większy i szersza była szyjka korzeniowa, dzięki rozbudowie systemu korzeniowego.

Irys w formie hydrożelu

W uprawie cebuli dobrze sprawdza się Irys. Jest w formie hydrożelu, który wolno przemieszcza się w glebie, utrzymując składniki aktywne w ryzosferze przez ok. 2 tygodnie. Wzmacnia kondycję roślin i dzięki temu można zastosować wysoką dawkę herbicydu, zgodną z jego etykietą rejestracyjną, ale w bezpieczny sposób dla cebuli.

Seactiv Vital można stosować z fungicydami. Dodatek preparatu na bazie alg do oprysku wzmacnia ich działanie. Zawiera on także makro- i mikroelementy, które odżywiają roślinę. Takie połączenie działa biostymulująco na roślinę.

Kompleks Physio+ to biostymulacja zawarta w nawozach granulowanych m.in. Physiomax. Przede wszystkim stymuluje rozwój systemu korzeniowego. Wpływa na lepsze pobierania wapnia i innych składników przez rośliny, co zapewnia lepszy wigor w początkowych fazach wegetacji i poprawia zdolność do znoszenia suszy.

Marchew - niedobór boru prowadzi do obumierania liści

W Polsce marchew uprawiana jest na około 15 tys. ha. W tym roku wcześniejsze siewy przyczyniły się do słabszych wschodów, a wczesną jesienią była duża presja mączniaka prawdziwego. Dużym problemem są nicienie.

  • Bor w uprawie marchwi odgrywa bardzo istotną rolę. Dobrym rozwiązaniem jest płynny Fertileader Gold, który oprócz boru zawiera również molibden (jego niedobór w marchwi powoduje zmiany barwy liści). W efekcie poważny niedobór boru prowadzi do obumierania liści.

W trakcie wegetacji, działając prewencyjnie, można zastosować jeden z kompleksowych środków (zawierających wszystkie składniki pokarmowe NPK, jak i większość mikroelementów). Zastosowanie Fertileader Vital da pewność dobrej kondycji odżywczej rośliny, zawiera on azot, fosfor i potas, ale również B, Mn, Mo, Cu, Zn, Fe.

Kapustne brokuły jak nawozić?

Patryk Smoleń specjalista Timac Agro rekomendował program nawożenia w oparciu na produktach biostymulujących.

  • W początkowej fazie wzrostu roślin, jeszcze na etapie rozsady, poleca zastosować Fertiactyl Starter.
  • Drugi zabieg wykonać 2 tygodnie po posadzeniu w pole, aby rozsada się dobrze ukorzeniła. Preparat zawiera m.in. kwasy fulwowe i huminowe oraz azot, potas, fosfor.
  • Kolejny z serii to Seactiv Gold (zastosować dwukrotnie w ilości 2 l/ha).
  • Przy intensywnym wzroście róży użyć Seactiv Elite (3 l/ha). Dostarcza przede wszystkim wapnia, ale też azot, potas i właśnie bor, który istotnie wpływa na jakość róż.

Marta Szyperek

19. czerwiec 2024 21:08