StoryEditorPUBLIKACJA SPECJALNA

Sprzęty do nawadniania trawnika i ogrodu - jak dbać o zieleń?

30.01.2023., 10:02h
Artykuł PartneraArtykuł Partnera

Nawet najlepszy system nawadniania może marnować wodę, jeśli jest zbyt długo prowadzony lub działa nieprawidłowo. Możesz oszczędzać wodę, regularnie konserwując swój system nawadniania.

Sprzęty do nawadniania trawnika i ogrodu – jakie narzędzia mamy do wyboru? 

Sprzęty do nawadniania trawnika i ogrodu to przede wszystkim opryskiwacz akumulatorowy i kurtyny wodne. Opryskiwacze akumulatorowe są podstawą każdego właściciela domu i ogrodnika. Podłącz ładowarkę takiego sprzętu i podłącz baterię do ładowarki, a akumulator ładuje się zgodnie z zalecanymi specyfikacjami producenta. Może to potrwać zaledwie 30 minut lub do kilku godzin, w zależności od wielkości baterii i stylu ładowarki. Niektóre opryskiwacze mają wbudowane baterie, które są częścią opryskiwacza. Inne mają odłączane baterie, które można wyjąć i wymienić. Po naładowaniu baterii nadszedł czas, aby podłączyć baterię do opryskiwacza. Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, że nie należy podłączać baterii ani włączać opryskiwacza podczas dokonywania regulacji opryskiwacza lub dodawania chemikaliów i wody do opryskiwacza. Wszystkie opryskiwacze ogrodowe zasilane bateryjnie mają włącznik/wyłącznik. Po naładowaniu akumulatora i podłączeniu go w razie potrzeby do opryskiwacza przekręć przełącznik w położenie włączenia.  

Kurtyna wodna do ogrodu składa się z paska folii z tworzywa sztucznego o szerokości 4 mm, wzdłuż którego woda płynie pod wpływem grawitacji od wylotu do stawu fontannowego. Wypływająca woda płynie nieprzerwanie po plastikowym arkuszu, który można zamontować nawet pod kątem 15º bez spadającej kropli wody. Przeciwwaga jest zamontowana na końcu arkusza z tworzywa sztucznego, dzięki czemu gwint jest zawsze napięty. Ściana wodna to wszechstronny produkt, który działa zarówno jako architektoniczna fontanna wewnętrzna, dzięki cichej pracy, jak i jako fontanny zewnętrzne, dzięki wysokiej odporności na wiatr. Jest to łatwy w instalacji zestaw fontann, idealny do dekoracji wnętrz i pionowych ogrodów, ponieważ strumienie wody mogą przesuwać się jak warstwy po różnych powierzchniach, takich jak szkło (umożliwiające projekcję obrazów), ściany z kamienia naturalnego lub drewna i inne. 

Planowanie systemu nawadniania 

System nawadniania może być tak prosty, jak tryskacz podłączony do węża wodnego, lub może być tak skomplikowany, jak system podziemnych rurociągów z wieloma obwodami i automatycznym sterowaniem. Procedura projektowania krok po kroku nie zawsze jest prostą sprawą. W grę wchodzi wiele czynników. Szczególnie w przypadku systemów tryskaczowych rodzaje i liczba zraszaczy muszą odpowiadać ciśnieniu i objętości dostarczanej wody. Ponadto dawki aplikacji ze zraszaczy i emiterów kroplowych powinny być wystarczająco niskie, aby zapobiec nadmiernemu spływowi z powierzchni gleby, ale wystarczająco wysokie, aby zaspokoić zapotrzebowanie upraw na wodę. Wybór najlepszych tryskaczy lub emiterów oraz odstępów dla konkretnego systemu może być procesem prób i błędów. Przed planowaniem systemu nawadniania należy znać kilka czynników: 

  • wymagania dotyczące nawadniania docelowych upraw lub roślin; 
  • kształt obszaru; 
  • rodzaj gleby (pojemność pobierania/zdolność zatrzymywania wody w glebie); 
  • źródło wody; 
  • wymagania eksploatacyjne (godziny dziennie, sterowanie automatyczne lub ręczne itp.). 
26. maj 2024 02:27