StoryEditor

Choroby bakteryjne, szkodniki. Niełatwy sezon ogórkowy

23.07.2020., 00:00h

Podczas Kłeckiego Dnia Ogórka 18 lipca w Michalczy (woj. wielkopolskie) uczestnicy mieli okazję omówić problemy w uprawie ogórka z doradcą warzywniczym Piotrem Borczyńskim z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Ciepła i deszczowa pogoda sprzyja rozwojowi chorób bakteryjnych i wysokiej presji ze strony szkodników. Sporym problemem jest m.in. zmienik lucernowiec, bo do walki z tym pluskwiakiem w okresie zbiorów brakuje narzędzi.
 
- W okresie zbiorczym możemy sięgnąć jedynie po preparaty, które mechanicznie blokują szkodniki, takie jak Emulpar 940 EC, Siltac EC czy Limoncide – radził Piotr Borczyński.
Na plantacji w Michalczy ekspert stwierdził także obecność chorób bakteryjnych.
 
- Walka z takimi chorobami w trakcie sezonu zbiorczego jest wręcz niemożliwa, bo nie ma środków o krótkim terminie karencji. Plantację można chronić tylko do momentu zbioru preparatami miedziowymi. Należy je stosować zapobiegawczo, a nie interwencyjnie – wyjaśniał ekspert.
 
Borczyński przypomniał także o możliwości stosowania atraktantu Pollinus – wabiącego owady zapylające. Jest to szczególnie ważne przy uprawie ogórków do kiszenia z przewagą kwiatów żeńskich.
19. kwiecień 2024 08:48