StoryEditor

Majowy zbiór szpinaku u Krzysztofa

31.05.2022., 00:00h

25 maja 2022 r. od wczesnych godzin porannych towarzyszymy gospodarzowi, Krzysztofowi Skibińskiemu z Brudni w powiecie inowrocławskim podczas zbioru szpinaku.

 

W tym roku Krzysztof zbiera odmianę Seychelles, która charakteryzuje się wysoką odpornością na mączniaka rzekomego szpinaku, powodowanego przez Peronospora farinosa sp. spinaciae. Zbiór odbywa się w ilości 2,3 jednostki/ha (ok. 15 kg).


fot. Krzysztof Skibiński

Szpinak posiany został 28 marca, siewnikiem Kuhn Sitera na powierzchni 10 ha.

Specjalistyczny kombajn do zbioru warzyw liściowych de pietri fr 148, pracujący na plantacji Skibińskich jest własnością firmy Warpol, współpracę z którą gospodarz bardzo sobie ceni.

Kombajn jest wyposażony w 4-cylindrowy silnik John Deere z turbodoładowaniem o mocy 100 KM. Ma hydrostatyczną przekładnię napędu na cztery koła, sterowaną elektronicznie za pomocą joysticka oraz układ kierowniczy ze wspomaganiem i kierownicą. Listwa tnąca z podwójną kosą tnącą (w sumie 65 noży) o szerokości roboczej 2,25 m jest sterowana hydraulicznie. Hydraulika kontroluje też regulację wysokości koszenia.

System załadowczy jest wyposażony w poprzeczne pręty, które ułatwiają rozładunek. Odbywa się on z tyłu po uniesieniu kosza i hydraulicznym otwarciu drzwi zamykających. Operator maszyny ma przed sobą wielofunkcyjną deskę rozdzielczą, umożliwiającą obsługę wszystkich ruchów i funkcji bezpośrednio z fotela. Kabina jest dźwiękoszczelna z recyrkulacją powietrza.

Zbiornik (kosz) mieści 1,5–2,5 tony, w zależności od surowca, m.in. jego wilgotności. Kombajn porusza się z prędkością 2–5 km/godz. Podczas naszego spotkania napełnienie kosza trwało 15–20 minut. Załadowany samochód (18 t) odjeżdża do przetwórni Unifreeze w Miesiączkowie, gdzie w ciągu kilku godzin jest blanszowany i zamrożony.

Zbiór i ładowanie samochodu dostawczego odbywa się sprawnie i szybko – rano i po południu. Chodzi o to, by liście zachowały turgor i nie zaparzyły się w dużej objętości. Trzeba też pamiętać, ze w warunkach beztlenowych (dolne partie liści na przyczepie) azotany (V) zawarte w blaszkach i ogonkach liściowych szybko ulegają redukcji do jeszcze bardziej szkodliwych azotynów (azotanów III).

Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu ze zbioru szpinaku u Krzysztofa! 

Katarzyna Wójcik

21. czerwiec 2024 23:20