StoryEditorDotacje na wapnowanie

Jak dostać dotacje na wapnowanie? Kto może się o nie ubiegać?

15.01.2023., 10:00h
na podst. topagrar.plna podst. topagrar.pl

W tym roku kontynuowany jest program, który cieszy się dość dużym powodzeniem, a mianowicie dofinansowanie na zakup wapna nawozowego. Jakie środki zostały na ten cel przeznaczone? Kto może z tego programu skorzystać?

O dofinansowanie na zakup wapna nawozowego mogą ubiegać się rolnicy, posiadający użytki rolne o powierzchni, która nie przekracza 75 ha. Takie działanie regeneracyjne może być udzielone nie częściej niż co cztery lata, dla danej działki, a dofinansowaniu podlega regeneracja gleby, której odczyn jest mniejszy, bądź równy pH 5,5.

Jeżeli chodzi o gospodarstwa powyżej 75 ha, te mogą liczyć na dopłaty do powierzchni nieprzekraczającej 75 ha w ciągu jednego roku kalendarzowego.

Czytaj także: Zmiany w PROW 2014-2020. Relokacja środków i wyższe stawki.

Program działa już od roku 2019 i cieszy się sporym zainteresowaniem. Łącznie od powstania programu złożono już 41 880 wniosków.

Jak dostać dotacje na wapnowanie?

Aby dostać dofinansowanie na wapnowanie, wystarczy wykonać te cztery kroki.

 • Po pierwsze: Do dofinansowania, klasyfikują się te gleby, których pH jest niższe, bądź równe 5,5. W tym celu należy wykonać analizę gleby i poprawnie pobrać próbki. Jedna próbka z maksymalnie 4 ha. Każda z próbek powinna mieć około pół kilograma.
 • Po drugie: na podstawie uzyskanych wyników, Stacja chemiczno-rolnicza przygotuje zalecenia pod dawkę wapna. To zalecenie to konieczny dokument ubiegania się o dofinansowanie.
  Stawki dopłat uzależnione są oczywiście od wielkości gospodarstwa i wynoszą odpowiednio:
  - do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni mniejszej niż 25 ha użytków rolnych,
  - do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni 25 ha i więcej, ale mniejszej niż 50 ha użytków rolnych,
  - do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz MgO) dla gospodarstw o powierzchni 50 ha i więcej, ale mniejszej niż 75 ha użytków rolnych.
 • Po trzecie: Kiedy posiadamy już zalecenia, warunkiem jest zakup nawozów wapniowych, które kwalifikują się do wsparcia. Do objęcia wsparciem kwalifikują się nawozy zakupione nie wcześniej niż 1 czerwca bieżącego roku. Warto pamiętać, że wapno objęte dofinansowaniem można rozsiać dopiero po złożeniu wniosku.
 • Po czwarte: złożenie wniosku. Wniosek można pobrać bezpośrednio ze strony internetowej dostępny TUTAJ. Po wypełnieniu i wydrukowaniu należy wraz z zaleceniami i fakturą zakupu nawozy złożyć dokumenty w stacji chemiczno-rolniczej. Stacja ta po weryfikacji przekazuje ten komplet dokumentów do wojewódzkiego funduszu i tenże fundusz podejmuje decyzje o przyznaniu dofinansowania i wypłaca środki bezpośrednio na rachunek podany we wniosku.

opr.na podst. topagrar.pl
fot.envato.elements

15. lipiec 2024 05:51