StoryEditorPrzegląd kombajnów

Mechaniczny zbiór fasoli, jaki kombajn wybrać?

28.10.2022., 08:00h
Marek MydlarzMarek Mydlarz
W naszym kraju jest niemal pewne, że fasola szparagowa, sprzedawana na targowiskach czy w supermarketach, była zebrana ręcznie. Strąki przywożone do przetwórni pochodzą z kombajnu – jakiego?

Mówiąc o mechanicznym zbiorze fasoli, mamy na myśli wielotonowe kombajny, długie, szerokie i o ogromnej mocy, wyglądające niemal jak ich odpowiedniki zbożowe. Te ogromne behemothy zbierają strąki na potrzeby przemysłu, a gdy chodzi o delikatniejsze podejście, jest alternatywa w postaci kompaktowego sprzętu skrojonego na miarę niedużych areałów.

Jak to działa?

 • Zanim warzywo zostanie zebrane, rośliny są centrowane lub, gdy uginają się od strąków, podbierane z ziemi za pomocą dwóch stałych torped.
 • Następnie ma miejsce ściąganie strąków. Elastyczne sprężyny, podobne do tych zagarniających z siewnika zbożowego, kręcą się na bębnie z dużą prędkością i zrywają towar, który ląduje na przenośniku taśmowym.
 • Sprężyny zrywają wszystko, także łodygi i liście.
 • Aby odsiać "ziarno od plew" (analogicznie jak w kombajnie zbożowym), dmuchawa powietrza zdmuchuje zanieczyszczenia.
 • Przedostatni etap to przejazd strąków przez stół przebierczy, podczas którego pracownik odrzuca wadliwe strąki, a te po inspekcji spadają do pojemnika.

image
Redukcja czasu pracy oraz kosztów – Rolka od firmy Czajkowski!

Grimme Group

Znany plantatorom warzyw wszelakich duński Asa-Lift wszedł niedawno pod skrzydła równie znanego producenta Grimme. W ofercie jest aktualnie jedna maszyna do zbioru fasoli na rynek warzyw świeżych – GB 1000.

 • Zaktualizowany i przeprojektowany kombajn ma zupełnie nową sekcję zbioru.
 • Nowy projekt podzielił bęben do zdejmowania strąków na dwie części, z możliwością wirowania z indywidualnie kontrolowaną prędkością.
 • Same bębny są ustawione pod kątem od dużej wysokości zbioru od ziemi w punkcie wejścia na niską wysokość na końcu. Dostęp do nich wymaga podniesienia uchylnej osłony ze wspornikami gazowymi.

Jak twierdzi producent, znacząco poprawiono wydajność kombajnu przez wydłużenie sekcji żniwnej o 25% w porównaniu z poprzednią generacją. Hydrauliczna regulacja wysokości oraz przesuwu lewo-prawo sekcji żniwnej (bębny + torpedy) są kontrolowane z ciągnika.

image

Kombajn Asa-Lift.

FOTO: Firmowe
image

Kombajn Asa-Lift.

FOTO: Firmowe
image

Kombajn Asa-Lift.

FOTO: Firmowe
image

Kombajn Asa-Lift.

FOTO: Firmowe

Firma Asa-Lift samodzielnie zaprojektowała separator powietrzny – wentylatory z tunelem wydmuchowym, samoczyszczące wentylatory wewnętrzne. Wszystkie funkcje hydrauliczne są kontrolowane z zamontowanego na platformie regulatora prędkości:
- prędkość taśmy podającej,
- siła nadmuchu,
- prędkość bębnów i stołu przebierczego.

GB-1000 może zbierać nie tylko fasolę szparagową, ale również inne bobowate, z rzędów o szerokości do 45 cm. Maszyna waży 1800 kg, potrzebuje ciągnika o mocy minimum 50 koni, z hydrauliką o wydajności od 15 l/min.

Oxbo

Amerykański producent ma już kombajn do zbioru fasoli szparagowej od ponad 30 lat. Ostatni dostępny model to ciągnięty za traktorem Pixall™ BH100. Jeżeli chodzi o zasadę działania, jest ona taka sama, jak w przypadku europejskiego producenta, z tym że podajnik z towarem gotowym jest w jednej linii z wentylatorem i sekcją żniwną, na skutek czego cała maszyna jest dłuższa o 2 metry od jej odpowiednika europejskiego.

image

Kombajn Pixall™ BH100 ciągnięty za traktorem z firmy Oxbo.

FOTO: Firmowe
image

Kombajn Pixall™ BH100 ciągnięty za traktorem z firmy Oxbo.

FOTO: Firmowe
image

Kombajn Pixall™ BH100 ciągnięty za traktorem z firmy Oxbo.

FOTO: Firmowe
image

Kombajn Pixall™ BH100 ciągnięty za traktorem z firmy Oxbo.

FOTO: Firmowe

Fontana

Fontana to mała włoska manufaktura, zlokalizowana pod Turynem, a specjalizująca się w kilku rodzajach maszyn – głęboszy, maszyn do poziomowania terenu i zbioru fasoli.

Właśnie do mechanicznego zbioru bobowatych ma aż 3 typy maszyn.

 • Najmniejsza z nich – samojezdna RF4S, długości 3,2 m z silnikiem o mocy 18 koni mechanicznych – to pojazd na gąsienicach do zbioru w tunelach.
image

Najmniejsza maszyna do zbioru fasoli w tunelach – Fontana RF4S.

FOTO: Firmowe

Ten niewielki motor napędza pomniejszone elementy, analogiczne do opisanych powyżej, a gotowy towar – strąki – wrzuca do skrzynek. Jego zapotrzebowanie na moc wynosi przynajmniej 45 koni mechanicznych.

 • Firma Fontana ma także sprzęt zahaczany do 3-punktowego układu zawieszenia ciągnika RF3, ma podest dla dwóch pracowników, ale zbiór tylko do skrzynek.
image

Fontana RF3 zamontowana na tylnym podnośniku.

FOTO: Firmowe
 • Ostatni, największy RF1 to, podobnie jak u konkurencji, kombajn ciągnięty za traktorem. 

Marek Mydlarz

21. czerwiec 2024 10:38