StoryEditorMateriał promocyjny

Ursus — jak zmieniał się na przestrzeni lat?

30.11.2022., 12:37h
Artykuł partneraArtykuł partnera

W pamięci polskich rolników ciągniki Ursus zapisały się jako praktyczne maszyny, które można wykorzystać do wielu zadań. Sprawdziły się nie tylko w rolnictwie, ale także w transporcie gospodarczym, w leśnictwie i w innych branżach. Elementy zamienne do maszyn tej marki mają duże wzięcie do tej pory — wystarczy wspomnieć chociażby części do C-330, jednego z najbardziej rozpoznawalnych modeli.

Jak zaczęła się historia marki Ursus?

Marka Ursus liczy już prawie 130 lat. Narodziła się pod koniec XIX wieku, kiedy to 7 osób założyło spółkę akcyjną. Firma zajmowała się tworzeniem armatury dla potrzeb przemysłu cukrowniczego, ale szybko dostrzegła potencjał w rozwoju silników spalinowych. Ursus produkował samochody, czołgi i pojazdy gąsienicowe.

Dopiero po wojnie, w latach 60. XX wieku, zaczęła się produkcja słynnych ciągników, które nadal są popularne. Spółka przeszła bez szwanku przez okres transformacji ustrojowej i została sprywatyzowana. Obecnie Ursus posiada fabryki w Lublinie i przygotowuje kolejne serie ciągników na potrzeby polskiego rolnictwa.

Jakie są najciekawsze modele ciągników marki Ursus?

Wśród maszyn produkowanych przez polską markę najbardziej wyróżniają się trzy modele ciągników.

  • Ursus C-330 – jedna z najpopularniejszych maszyn polskiej marki. Produkowany w latach 1967-1987 lekki traktor sprzedał się w łącznej liczbie 331 844 sztuk. Przeznaczony do obsługiwania maszyn rolniczych podczepianych i zawieszanych za pomocą WOM-u. Części do C-330 były przystosowane do trudnych warunków pracy. To m.in. podgrzewacze SM8/300W, które skutecznie wspierały rozruch silnika.
  • Ursus C-360 – należy do ciągników średniej wielkości, został zaprezentowany jako kontynuacja modelu C-355. Model produkowany w latach 1976-1994 był znany przede wszystkim z prostej budowy i niskiej awaryjności. Jego mankamentem był niestety wysoki poziom hałasu w kabinie. Ciągnik doczekał się kilku zmodernizowanych wersji oraz drugiej generacji produkowanej w latach 2015-2017.
  • Ursus C-385 – historia tego modelu trwała przez 12 lat i zaczęła się w 1981 roku. Była to pierwsza tak duża konstrukcja polskiego producenta. Maszyna powstała we współpracy z Czechosłowackim Ośrodkiem Badawczo Rozwojowym z Brna. Ten potężny traktor wyróżniał się przede wszystkim mocnym, 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 4562 cm2.

Czy tradycyjne ciągniki legendarnej polskiej marki przeszły już do historii?

Starsze ciągniki Ursus były cenione głównie za wysoką jakość wykonania, relatywnie niską awaryjność oraz prostą obsługę. Dzięki temu, że części do ciągników tej marki nadal są dostępne w postaci dobrej jakości zamienników, maszyny wciąż służą rolnikom.

Jednocześnie produkcja nowych modeli marki Ursus jest kontynuowana. Niektóre modele kolejnej generacji, np. C-360 B lub C-385, wprost nawiązują do ich poprzedników. Nowoczesne maszyny wyróżniają się świetnym designem o kolorystyce odwołującej się do legendarnych ciągników tej marki.

Tym, co różni starsze maszyny od nowszych modeli, jest znacznie wyższy komfort pracy i funkcjonalność. Mają bogate wyposażenie, są dostępne w kilku wariantach i mogą pochwalić się o wiele większą mocą. Z powodzeniem konkurują z maszynami rolniczymi produkowanymi na zachodzie.

Gdzie znaleźć dobrej jakości części do Ursusa?

Pomimo wielu lat od zakończenia produkcji, wciąż wielu rolników wykorzystuje ciągniki Ursus C-330 lub późniejsze modele. Na szczególną uwagę zasługuje to, z jak dużą dbałością konstruktorzy podchodzili precyzji wykonania wszelkich detali. Wiele z tych wytrzymałych i ponadczasowych maszyn wciąż dzielnie wykonuje nawet ciężkie prace w gospodarstwach rolnych. Jednak i one, pomimo solidnej konstrukcji, potrzebują dodatkowego wzmocnienia. Zapewniają je części zamienne do Ursusa, które można zamówić w internetowych sklepach rolniczych.

Zakupy w rolniczych sklepach online są o wiele wygodniejsze niż w stacjonarnych. Przykładowo - w sklepie ZENOX.pl istnieje możliwość dokonania zwrotu towaru w ciągu nawet 100 dni. Oferta jest niezwykle szeroka i urozmaicona — to ponad 200 tysięcy produktów, więc każdy rolnik znajdzie odpowiednie części do C-330 i innych modeli ciągników.

14. kwiecień 2024 22:37