StoryEditorPoprawić przechowywanie

Jak poprawić przechowywanie warzyw? Przygotowanie komór do sezonu

27.10.2022., 08:00h
Długotrwałe przechowywanie kapust lub innych warzyw jest obarczone mniejszym ryzykiem, jeśli komory chłodni zamgławiamy odpowiednimi preparatami. Jakimi?

Zanim zastosujesz, pamiętaj o przygotowaniu!

Nie wolno zapominać o przygotowaniu komór do sezonu przechowalniczego. Komory powinny być przewietrzone, a skrzyniopalety pozbawione resztek roślin oraz odkażone.

– Skrzynie można dezynfekować pojedynczo, wykorzystując preparat Huwa San TR 50 lub perhydrol, jednak jest to bardzo żmudny i pracochłonny zabieg. Aby usprawnić zabieg dezynfekcji, można użyć zamgławiacza Pulsfog. Przed zabiegiem skrzynie powinny zostać wstawione do komory przechowalniczej. Zabieg wykonuje się używając 20-proc. perhydrolu z dodatkiem specjalnego nośnika VK-2 Special. Ciecz robocza przetwarzana jest w gęstą mgłę i wtłaczana do komory przez okienko inspekcyjne. Po wykonaniu dezynfekcji komora powinna być szczelnie zamknięta przez minimum 48 godzin, aby preparat mógł dobrze spenetrować skrzynie. Zasada działania maszyny przy odkażaniu jest taka sama, jak przy zamgławianiu, jednak od osoby obsługującej Pulsfog wymaga szczególnych środków ostrożności. Ciecz chłodząca jest podawana na pierwszą parę dysz, a ciecz robocza na drugą.

image

Do zamgławiania konieczne jest pozostawienie kanałów wentylacyjnych między skrzyniopaletami.

FOTO: fot. Wojcik

Zamgławianie Polyversum

  • Komorę o objętości 750 m3 załadowaną główkami kapusty włoskiej i czerwonej można zamgławiać Polyversum WP (Bioagris). Warunkiem skuteczności zabiegu jest składowanie towaru w ażurowych skrzyniopaletach, umożliwiających dotarcie preparatu do ich wnętrza. Ponadto między paletami muszą być pozostawione tunele, warunkujące przemieszczanie się mgły. Na dwie godziny przed zabiegiem Polyversum WP należy dokładnie wymieszać z ciepłą wodą (150–200 g preparatu/500 m3 komory).
image

Napełnianie zbiornika cieczą roboczą z Polyversum WP. Do tego zbiornika musi też trafić nośnik – gliceryna roślinna. Zbiornik trzeba szczelnie zamknąć.

FOTO: fot. Wojcik
  • Do zamgławienia komory o objętości 500 m3 zaleca się użycie 5 l wody w zbiorniku ze środkiem oraz 3 l w zbiorniku chłodzącym. Używa się urządzenia Pulsfog Bio. W zestawie do wykonania zabiegu są dwa zbiorniki. Do jednego jest wlewana ciecz robocza (Polyversum + woda – 200 g/10 l wody) i jako nośnik gliceryna spożywcza w dawce 50 ml/1 l cieczy roboczej. Drugi zbiornik jest wypełniany wodą. Pulsfog jest wyposażony w dwie pary dysz. Z jednej pary wydobywa się mgła zawierająca grzyb Pythium oligandrum, zadaniem drugiej pary jest schładzanie do temperatury poniżej 50°C. Jeżeli chcemy zamgławiać kapustę pekińską, trzeba ją umieścić nie w paletach, a w skrzynkach umożliwiających lepszy kontakt z mgłą. Cały zabieg wraz z przygotowaniem trwa około godziny.
image

Zamgławianie trwa.

FOTO: fot. Wojcik

Użyj FruitSmartu

Preparat z oferty Innvigo działa poprzez wyhamowanie produkcji etylenu i procesów zachodzących w roślinach pod wpływem etylenu wytwarzanego przez samą roślinę, jak i pobranego z otoczenia. Zawartość substancji czynnej 1-metylocyklopropenu (substancja z grupy pochodnych cyklopropenu) – 33 g/kg (3,3%).

Środek nadaje się do samodzielnej aplikacji w praktycznie każdej chłodni lub przechowalni, spełniającej tylko jeden warunek – na czas aplikacji komora (chłodnia, przechowalnia) musi być szczelna. Nie trzeba specjalistycznego sprzętu ani skomplikowanego przeszkolenia. Z obserwacji wynika, że im mniej zaawansowana technologicznie jest komora, tym osiągane efekty dają więcej korzyści.

image
Zamgławianie sposobem na przechowywanie kapusty [FILM]

Maksymalna dawka środka dla jednorazowego przechowywania to 0,049 g/m3 chłodni. Warzywa przeznaczone do przechowania powinny być zebrane w optymalnej fazie dojrzałości. Zabieg powinien być wykonany w ciągu 7 dni od zbioru. Trwa 24 godziny.

Zalecane stężenie substancji czynnej w powietrzu powinno wynosić: min. 1,254 mg/m3 i maks. 1,617 mg/m3 przy gęstości wypełnienia chłodni 250 kg/m3.

Dla kapusty głowiastej, pekińskiej, brokułu

  • Komora, w której wykonujemy zabieg powinna być szczelna.
  • Należy tak dobrać saszetki zawierające odmierzoną ilość środka, aby odpowiadały dawce potrzebnej do jednorazowego zastosowania, nie przekraczając jej.
  • Pojemnik zaopatrzony w pompę do mieszania wody wypełniamy letnią wodą i umieszczamy w niewielkiej odległości od drzwi chłodni.
  • Piana powstająca podczas rozpuszczania produktu nie ma wpływu na jakość działania preparatu.
  • W tym czasie chłodnię należy opuścić, szczelnie zamknąć.
  • Pomieszczenia nie otwierać przez 24 godziny podczas przechowywania kapusty głowiastej, kapusty pekińskiej, brokułów, 12 godzin podczas przechowywania pomidorów (odmiany o czerwonej skórce), papryki, oberżyny.
  • Po tym czasie włączyć wentylację, otworzyć chłodnię i przed wejściem do niej wietrzyć przez 15 minut.

Innowacja dla ziemniaków -  regulator wzrostu przeciw kiełkowaniu bulw

Firma UPL wprowadziła na rynek nowy preparat Argos. To regulator wzrostu przeciw kiełkowaniu bulw ziemniaka w przechowalni. Zawiera substancję czynną naturalnego pochodzenia – olejek pomarańczowy. Nie pozostawia pozostałości po aplikacji i nie ma okresu karencji. Nie wpływa negatywnie na jakość skórki ziemniaka. Jest on oferowany wraz z usługą aplikacji, wykonywaną przez profesjonalny zespół. Aplikacja jest dostosowana do rodzaju obiektu przechowalniczego, wentylacji, sposobu przechowywania ziemniaków oraz warunków w obiekcie. Urządzenia wykorzystywane do aplikacji to Synofog 2H, Crop Fog, Halo Fog. Preparat jest aplikowany w postaci mgły. Nawet zawiązki kiełków niewidoczne gołym okiem są hamowane w rozwoju.

image

Środek Argos aplikowany przez wysokiej jakości wytwornice pary Synofog 2H.

FOTO: fot. Upl

W jednym z gospodarstw zamgławianie wykonano za pomocą wytwornic areozolu na gorąco. Argos był podawany w postaci mgły i rozprowadzany przez strumień powietrza z wentylacji. Ma niską lepkość, więc łatwo przekształca się w parę, i dobrze przenika przez pryzmę lub skrzyniopalety z ziemniakami. Aplikacja za pomocą gorącej mgły była wykonana sprzętem o kontrolowanej temperaturze 190°C. Po aplikacji można wyczuć pomarańczowy zapach, który znikał po kilku dniach.

image

Przed każdą aplikacją środka Argos, doświadczony zespół UPL CropService wykonuje pomiary, m.in. na zawartość CO2, przepływ powietrza oraz wilgotność powietrza w przechowalni.

FOTO: fot. Upl

Marta Szyperek

Fot. Szyperek, Wójcik

19. maj 2024 10:38