StoryEditorMateriał promocyjny

Uprawa kukurydzy – wszystko, co musisz wiedzieć

27.10.2022., 13:03h
Kukurydza, roślina zbożowa z rodziny wiechlinowatych, jej areał w ostatnich latach znacznie wzrósł i jest kluczową uprawą w wielu gospodarstwach. Kukurydza stosunkowo dobrze znosi suszę, ma niewielkie wymagania glebowe oraz jest duża rzadziej atakowana przez szkodniki czy też choroby niż zboża czy rzepak.

Aby jednak zbiory były zadowalające, każdy rolnik powinien wiedzieć, jak uprawiać kukurydzę, kiedy jest najlepsza pora na siew kukurydzy oraz jakie środki ochrony roślin stosować.

Zobacz, jak powinna wyglądać uprawa kukurydzy krok po kroku.

O czym pamiętać przed siewem kukurydzy?

Zanim rozpoczniesz siew kukurydzy, powinieneś dobrze się do tego przygotować. Kukurydzę zacznij siać w momencie, gdy temperatura gleby osiąga od 6 do 8 stopni Celsjusza, a więc w okolicach kwietnia i maja. Temperatura gleby warstwie siewnej jest bardzo ważna, i jej wartość minimalna zależy od właściwości odmiany.

Jeżeli przedplonem kukurydzy są inne zboża, zanim ją zasiejesz, musisz wykonać podorywkę, bronowanie oraz orkę zimową, zalecaną przy ciężkich glebach.

Na glebach lekkich brona powinna wynosić maksymalnie 3 centymetry. Na glebach wilgotnych bronowanie pozwala je rozgrzać i napowietrzyć, co również jest ważne przed siewem.

Orka zimowa powinna zostać przeprowadzona na pełną głębokość, w przedziale 20-25 centymetrów. Warto dodatkowo użyć pogłębiacza, który zniszczy podeszwę płużną wpływającą negatywnie na wzrost i rozwój roślin.

Często wykonywana jest także orka wiosenna, która obejmuje:

 • zabezpieczenie zapasu wody w glebie po zimie przed nadmiernymi stratami,
 • zniszczenie kiełkujących chwastów,
 • przygotowanie spulchnionej warstwy gleby do wymaganej głębokości siewu z równoczesnym wymieszaniem wysianych nawozów,
 • zagęszczenie wierzchniej warstwy gleby w celu stworzenia warstwy nośnej dla agregatu siewnego.

Następny krok to wybór optymalnej odmiany kukurydzy pod kątem kierunku użytkowania, stanowiska czy też lokalizacji gospodarstwa.

Należy również przemyśleć to, jak kukurydza będzie zasiana. Wysokość obsady, czyli zagęszczenie siewu, dostosuj do odmiany rośliny oraz rodzaju gleby, tak, aby uzyskać najlepsze plony. Informacje o obsadzie znajdziemy w materiałach dołączonych do nasion kukurydzy i przygotowanych przez firmę hodowlaną

Na glebach słabszych, mniej zasobnych i lekkich sprawdzają się niskie obsady, natomiast na wilgotnych, zasobnych i ciężkich – wyższe.

Zbytnie zagęszczenie spowoduje szybsze wyczerpanie się zasobów wody oraz składników mineralnych z gleby, a także spowolni fotosyntezę. W efekcie zwiększy się liczba małych, słabo zaziarnionych kolb w plonie.

Przy wczesnym siewie bądź w trudniejszych warunkach lepiej ustalić liczbę wysianych nasion na poziomie o kilka procent wyższym od minimalnej rekomendowanej obsady.

Przed siewem kukurydzy dokładnie sprawdź maszyny oraz ustaw siewniki, gdyż od tego będzie ostatecznie zależeć jakość siewu.

image

Uprawa kukurydzy - publikacja specjalna

FOTO: Publikacja Specjalna

Wymagania glebowe pod uprawę kukurydzy

Kukurydza ma stosunkowo niskie wymagania glebowe. Niemniej sama genetyka nie zapewni Ci satysfakcjonujących plonów. Ważne jest także żyzność gleby oraz poziom agrotechniki.

Aby cieszyć się wysokimi plonami, warto w przypadku kukurydzy zastosować płodozmian. Szczególnie dobrze rośnie w uprawie po roślinach bobowatych i okopowych, można ją siać również po pszenicy ozimej.

Kukurydza dobrze radzi sobie także w monokulturze, czyli systemie wieloletniej uprawy jednego gatunku na tym samym polu.

Plony kukurydzy może obniżyć kwaśna gleba o pH poniżej 5. Istotna jest wysoka zawartość magnezu w glebie, dlatego jeśli jest ona niewystarczająca, stosuj wapno magnezowe, które wzbogaci ziemię pod uprawę. Nie zapomnij również o startowym nawożeniu gleby nawozami fosforowymi i potasowymi.

Zalecamy, aby siew kukurydzy zaplanować po orce zimowej. Wtedy gleba nie jest przesuszona, a po zimie zgromadzona jest w niej większa ilość wody. Ponadto zamrażanie i rozmrażanie gleby dobrze działają na jej strukturę.

Uprawiając kukurydzę na glebach ciężkich, głębokość siewu powinna wynosić 3-4 centymetry, a na glebach lekkich 5-6 centymetrów.

image

Uprawa kukurydzy

FOTO: Publikacja Specjalna

W jakich miesiącach można siać kukurydzę?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, optymalny czas na sianie kukurydzy to przełom kwietnia i maja, a dokładnie od 20 kwietnia do 5 maja. Tak naprawdę jednak wszystko zależy od warunków klimatycznych.

Kukurydzę należy siać, gdy gleba ogrzeje się do 6 stopni Celsjusza w przypadku odmian typu flint i 8 stopni Celsjusza dla odmian typu dent.

Naturalnym wyznacznikiem odpowiedniego terminu na siew kukurydzy jest kwitnienie mniszka lekarskiego, wczesnych czereśni oraz porzeczki.

Sianie kukurydzy zbyt wcześnie, zwłaszcza gdy wiosna jest chłodna, może pogorszyć wschody i w efekcie obniżyć plony. Z kolei sianie za późno może skutkować utrudnionym formowaniem się kolb. To obniża plon i zmniejsza wartość paszy przy uprawie kukurydzy na kiszonkę.

Jakie szkodniki występują w kukurydzy?

Ponieważ uprawa kukurydzy jest coraz popularniejsza w naszym kraju, pojawia się też coraz więcej szkodników żerujących na jej polach. Szacuje się, że jest ich nawet 50 gatunków – zaledwie tylko kilka ważnych ekonomicznie, z czego większość to owady. Badania pokazały, że szkodniki mogą obniżyć plony na poziomie 10% w przypadku kukurydzy na kiszonkę i 20% w przypadku kukurydzy na ziarno.

Zagrożeniem dla kukurydzy są:

 • drutowce,
 • ploniarka zbożowa,
 • mszyce,
 • urazek kukurydziany,
 • omacnica prosowianka,
 • stonka kukurydziana.
image

Uprawa kukurydzy - ziarno

FOTO: Publikacja Specjalna

Jakie chwasty najczęściej występują podczas uprawy kukurydzy?

Oprócz ataku szkodników, kukurydza jest też podatna na chwasty jednoliścienne oraz dwuliścienne. Do chwastów jednoliściennych zagrażających kukurydzy zaliczamy:

 • chwastnicę jednostronną,
 • włośnicę,
 • wyczyniec polny,
 • miotłę zbożową.

Do chwastów dwuliściennych w uprawach kukurydzy zaliczamy:

 • rdest powojowy,
 • szarłat szorstki,
 • gwiazdnicę pospolitą,
 • psiankę czarną,
 • rumiany,
 • komosę białą.

Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do przeczytania artykułu: https://proagri.com/chwasty-w-kukurydzy/.

Czym zwalczać chwasty w uprawie kukurydzy?

Aby skutecznie zwalczać chwasty pojawiające się w uprawach kukurydzy możesz wybrać jedną z dwóch metod.

Dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie środków ochrony roślin w postaci herbicydów selektywnych. Preparaty te znajdziesz w ofercie producenta środków ochrony roślin ProAgri.

Ich skład dostosowany jest do zwalczania poszczególnych rodzajów chwastów, przy jednoczesnej ochronie roślin uprawnych. Stosowanie herbicydów naprzemiennie wzmacnia ich działanie i pozwala powoli wzrastać kukurydzy bez konkurencji chwastów.

Jeżeli zamierzasz zająć się uprawą kukurydzy, skorzystaj z powyższych porad i wskazówek. Z pewnością będziesz zadowolony z efektów!

22. czerwiec 2024 02:43